Czy wiesz, że wyrzucasz 180 kg jedzenia rocznie?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 09:07
Na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności – wynika z raportu ONZ. To jedna trzecia rocznej światowej produkcji!
Audio

1,3 mld ton żywności zmieściłoby się w piramidzie o podstawie 1300 boisk i wysokości 2 tys. km – wyliczyli brytyjscy naukowcy. – Taką piramidę na pewno byłoby widać z kosmosu – wyjaśnia Maria Gosiewska z Federacji Polskich Banków Żywności. – Byłoby ją też czuć, gdy ta żywność zaczęłaby gnić…

Tylko w UE marnuje się ok. 90 mln ton jedzenia. Polacy też mają w tym swój udział, u nas bowiem wyrzuca się rocznie ok. 9 mln ton niepotrzebnych produktów spożywczych. Jak wyliczył Reporter Polskiego Radia Paweł Pawlica, średnio każdy z nas wyrzuca 180 kg jedzenia rocznie. Najczęściej w koszach lądują warzywa i owoce.

Jedzenie marnuje się nawet u samych producentów. – Straty wynikają ze złych warunków klimatycznych, braku odpowiedniej infrastruktury, dróg, sprzętu do przechowywania, lodówek – tłumaczy Gosiewska. – Żywność marnuje się więc już na etapie wytwarzania.

Jednak słuchacze Czwórki starają się radzić sobie z problemem. "Pies" – napisała w smsie do studia Ewelina, sugerując tym samym, kto pochłania resztki jej obiadu. - Oczywiście, że zdarza się wyrzucić jedzenie. Kupujemy dużo jedzenia, nie przeje się przecież wszystkiego – mówi kolejny ze słuchaczy Czwórki. – Najczęściej zdarza mi się wyrzucić chleb, który przeleży swoje i nie nadaje się już do spożycia. Słuchaczka, która pracuje w kawiarni opowiada, że "tam jedzenie wyrzuca się masowo".

Tego problemu na szczęście nie ma w akademiku, bo, jak opowiada inna ze słuchaczek – wśród studentów na jedzenie zawsze jest popyt.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy z "Poranka".

(kd)



Czytaj także

Groźny chiński frykas: ptasie gniazda

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 12:00
Jadalne ptasie gniazda to po zupie z płetw rekina bodaj najdroższy przysmak kuchni chińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudna sztuka bycia kelnerem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 13:59
Choć większość z nas traktuje kelnerowanie, jako formę pracy tymczasowej, to coraz częściej można spotkać osoby podchodzące do tego zajęcia poważnie. Dowodem na to są liczne kursy i szkolenia dla kelnerów, na które nie brakuje chętnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego ludzie jedzą karmę dla zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 10:57
Herbatniki, ciasteczka, o smaku podobnym do pizzy, albo kurczaka… Co mają w sobie karmy dla zwierząt, że tak smakują ludziom?
rozwiń zwiń