Jaki powinien być skuteczny menedżer?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 10:50
Pracodawcy nadal patrzą krzywo na pracowników, którzy poświęcają dużo uwagi życiu rodzinnemu. Niesłusznie! Z badań wynika, że menedżer, który ma żonę i dzieci, jest bardziej efektywny w pracy i ma bardziej pozytywne nastawienie do życia.
Audio

- Częste jest wymaganie pracodawców, by mężczyźni mocno przywiązali się do firmy, wręcz identyfikowali się z misją i celami firmy. Można zażartować, że firma to ja, a cele firmy są moimi celami – mówi psycholog biznesu Izabela Kielczyk. – Wielu pracodawców nadal myśli, że jeśli pracownik będzie pracował po godzinach, to będzie bardzo lojalny i wydajny – dodaje.

Jak mówi menedżer Ryszard Chadam, często pytania, które zadawane są w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, dotyczą życia rodzinnego. Pracodawcy mogą sugerować, że ogniskiem domowym zajmie się żona, a mężczyzna powinien być oddany firmie. – Nie jest to mówione wprost, ale pojawiają się pytania o prywatne plany.

Zgodnie z ostatnimi badaniami, skuteczniejsi są ci menedżerowie, którzy mają rodzinę i cieszy się swoim czasem prywatnym. – Jeśli żona będzie zdenerwowana, że jej mąż późno wraca z pracy, on sam także będzie sfrustrowany. Jeśli będzie sfrustrowany, nie będzie dobrze pracował – mówi Kielczyk. Dlatego coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na to, by pracownicy harmonijnie łączyli życie prywatne z pracą. Szczegóły w dźwięku.

pg

Zobacz więcej na temat: dzieci firma pracodawcy

Czytaj także

Idź do pośredniaka i zostań dyrektorem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 09:30
Jaką pracę można znaleźć w pośredniaku? Czy warto się tam wybrać? Urzędy pracy nadal nie budzą naszego zaufania, kojarzą się z ofertami pracy tymczasowej i obowiązkiem rejestracji na zasiłek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest prawda o rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 11:02
Zewsząd słychać, że sytuacja na rynku pracy jest zła, że jest kryzys. Jak się jednak okazuje oferty pracy pojawiają się jest coraz częściej a PKB rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietypowe bonusy dla pracowników

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:37
Wycieczka na Hawaje, stypendia dla wszystkich dzieci, zbadanie kodu genetycznego pod kątem różnych schorzeń – to niektóre przykłady sposobów premiowania pracowników. Co dodatkowego może nam zaoferować pracodawca?
rozwiń zwiń