Niedługo przyjdą duchy...

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 10:24
Bardzo niebezpieczne są wtedy rozstaje dróg, granice wsi i miast. Trzeba uważać także punktualnie o północy i w samo południe. Najbezpieczniej rozpalić ognisko i udobruchać demony.
Audio
  • Strzygi, topieluchy i południce - jest się czego bać w Dzień Zaduszny

- Na zewnątrz tego nie widać, natomiast kiedy rozmawiamy z ludźmi z małych miejscowości, z południa i wschodu Polski, to słowiańskie tradycje się ujawniają - mówi Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W kulturze ludowej istotny był 2 listopada, nazywany Dniem Zadusznym lub Dziadami. Wierzyło się, że wtedy zmarli wychodzą z grobów i odwiedzają nas w domach. Wizyta ducha z rodziny była błogosławieństwem dla domu, ale kontakt z zaświatami bywał niebezpieczny.

- Wampirami zostawały osoby, których śmierć była w jakiś sposób szczególna. Ktoś umarł o dziwnej porze, albo w nagły, tragiczny sposób - opowiada Rutkowska w "Poranku" - Przed wejściem złej duszy do domu zabezpieczano się zostawiając dla niej jedzenie przed progiem.

W Dzień Zaduszny zwyczajem było także palenie ognisk przy cmentarzach i na podwórkach domów, po to by dusze mogły się ogrzać i potem spokojnie wrócić do siebie. Uważano, by w godzinie duchów (południe i północ) nie przekraczać rozstajów dróg i nie wychodzić na granicę wsi i lasu. Tam mogły pojawić się rusałki, topieluchy i południce - upiory zabierające duszę.


usc

Zobacz więcej na temat: POLSKA Warszawa kultura ludowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joe Manganiello: Polacy dobrze traktują wilkołaki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 16:00
Jak się gra najgorętszego ekranowego wilkołaka? Dowiedz się, oglądając wywiad z Joe Manganiello, aktorem z kultowej amerykańskiej produkcji telewizyjnej - serialu "Czysta krew"!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stephen King zdradza pierwszy fragment "Lśnienia 2"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:46
Mały jasnowidz z "Lśnienia" ma teraz 40 lat i upominają się o niego potwory. Zawalczy z wampirami, które niezauważenie mordują dzieci w całych Stanach Zjednoczonych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hollywoodzkie gwiazdy są nieśmiertelne. Oto dowód!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2011 08:00
Niektórzy znani aktorzy nienaturalnie powoli się starzeją. Inni są łudząco podobni do ludzi zmarłych wiele lat temu. Sensacyjne odkrycie dowodzi, że wśród celebrytów są tacy, którzy przybywają jakby z innego czasu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wampiry pomagają nam walczyć ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 15:45
Są szybsze, silniejsze, mądrzejsze i przede wszystkim nieśmiertelne. O tysiącach wampirycznych analogii, głęboko tkwiących w każdym z nas, opowiadamy w Dwójce.
rozwiń zwiń