Biało-czerwone na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 13:03
Z okazji Dnia Flagi sprawdziliśmy, w jakich najdziwniejszych miejscach łopotały biało-czerwone barwy.
Audio

Oficjalnie Polacy mogą się określać mianem biało-czerwonych od 3 maja 1792 roku, kiedy to barwy te zostały uznane za narodowe. Są one odwzorowaniem godła państwowego, czyli białego orła na czerwonym polu. Kolory te mają swoją symbolikę. Biel oznacza wodę, czyli czystość i niewinność, zaś kolor czerwony jest symbolem ognia, czyli męstwa i waleczności. I w takich też heroicznych momentach barwy te towarzyszą Polakom już od stuleci. Zatknięcie biało-czerwonej flagi w najdalszych krańcach świata jest symbolem przywiązania do ojczyzny i działania ku jej chwale.

Dobrze wiedzą o tym polscy alpiniści, którzy wielokrotnie umieszczali ją na szczytach najwyższych gór świata. Alpinistka Kinga Baranowska wyznała, iż moment zatknięcia flagi na wierzchołku jest dla niej czymś wyjątkowym: –  Czuję się dumna. Przeżywam takie wzruszenie, że aż łezka kręci mi się w oku – opowiadała w Czwórce.

Polska flaga była również na dwóch biegunach, na Przylądku Horn, na lodowcach. Umieszczają ją pracownicy stacji badawczych i odkrywcy nieznanych lądów.

Najdalej od ojczyzny barwy biało-czerwone znalazły się za sprawą Mirosława Hermaszewskiego, który w roku 1978 roku jako pierwszy i jak dotąd ostatni Polak poleciał w kosmos. Ale nie był on jedynym, który zabrał polskie barwy narodowe w lot do gwiazd. Po raz drugi flaga biało czerwona opuściła ziemską strefę za sprawą amerykańskiego kosmonauty polskiego pochodzenia Jamesa Anthony’ego Pawelczyka. W 1999 roku przekazał on flagę z tego lotu na ręce polskiego prezydenta.

Jeśli chcesz się dowiedzieć o innych pamiętnych momentach związanych z wywieszeniem polskiej flagi, a także o miejscach, które ciągle czekają na polskich zdobywców posłuchaj nagrania audycji.

Zachęcamy również do wysłuchania materiałów o miejscowościach z biało-czerwonymi kolorami w nazwie i o słynnych wpadkach z polską flagą.

Czytaj także

Wywieś flagę - bądź dumny z Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 09:30
Jest prostokątem. Ma na dwa pasy: biały i czerwony. Mowa o polskiej fladze. Dziś jej święto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orzełka już nikt nie usunie. "Wydawało się to oczywiste"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 10:11
Czasami oczywistość należy potwierdzić prawem – mówił prezydent Bronisław Komorowski, podpisując nowelizację ustawy o symbolach narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Supron: Reprezentowanie barw Polski to powód do dumy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 11:00
Patosu nabiera to zwłaszcza w momencie, kiedy się wygra. Gdy flaga wędruje na najwyższe miejsce – stwierdza polski zapaśnik, mistrz świata i wicemistrz olimpijski.
rozwiń zwiń