Doda: jak Joanna d’Arc walczę o wolność słowa

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 09:00
- Nie obrażam się, gdy katolicy mówią, że kośćmi dinozaurów diabeł sprawdza naszą wiarę - mówiła w Czwórce artystka, która w Strasburgu będzie walczyć z wyrokiem polskiego sądu.
Audio

Dorota Rabczewska zgłosiła się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, żeby zaskarżyć wyrok polskiego sądu w sprawie o obrażanie uczuć religijnych. Przypomnijmy, że w jednym z wywiadów wokalistka określiła autorów Biblii mianem "naprutych winem i palących jakieś zioła". Warszawski Sąd Okręgowy skazał piosenkarkę za tę wypowiedź prawomocnym wyrokiem na 5 tys. zł grzywny. Orzeczenie sądu Doda uznała za zamach na wolność słowa.

- My, artyści, chcemy mieć możliwość mówienia tego, co może każdy przeciętny Polak. Gdyby pan Kowalski powiedział przy znajomych to samo co ja, nikt by go o nic nie oskarżył – wyjaśniał gość Justyny Dżbik. Artystka podkreślała, że wywiady są częścią jej zawodu i formą artystycznej kreacji. - Nie można mi tego ograniczać, ani narzucać, co mam mówić – broniła się artystka.

Doda wierzy, że zwycięstwo w Strasburgu sprawi, że nie będzie się powtarzać sytuacja, w której ludzie są oskarżani o słowa, które nie są obraźliwe, lecz prawdziwe. - Jestem wielką fanką programów naukowych Discovery. Nikt nie podważy tego, że w czasach kiedy powstawała Biblia powszechnie pito wino i przyjmowano środki halucynogenne, więc nie można się obrażać za moje słowa. Ja się nie obrażam o to, że katolicy mówią, że kości dinozaurów diabeł podsypał pod ziemię, żeby sprawdzić naszą wiarę w Boga – mówiła.

Więcej na temat zdania Dody w odniesieniu do wolności słowa w Polsce oraz to jakiego muzyka ostatnio chętnie słucha dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Doda podbije USA? Emigruje, by robić karierę

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2011 11:25
Polska gwiazda chce wynająć dom nad oceanem i pracować nad nowymi projektami. Pomóc mają wpływowi znajomi - pisze "Super Express".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palikot: kochamy Dodę, trzeba zmienić prawo

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 13:46
Ruch Palikota chce odstąpienia od karania za obrazę uczuć religijnych. Klub RP złoży stosowny projekt nowelizacji kodeksu karnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzisiaj Doda, a jutro poważny ateista...

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 16:54
Prof. Zbigniew Mikołejko (filozof): W Polsce zagrożona jest wolność słowa. Art. 196 kk jest bardzo niepokojący i należało by go zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doda: od życia biorę, co chcę

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 15:41
- Codziennie siebie zaskakuję. Raz dobrze, raz gorzej, ale dzięki temu moje życie jest spontaniczne i wesołe. Przede wszystkim zaś każdy dzień jest inny - mówiła w Jedynce popularna wokalistka.
rozwiń zwiń