Niedługo Polacy mogą być tak grubi jak... Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 17:06
– Jedzenie jest wielką przyjemnością, ale bywa także ogromnym zagrożeniem, które często bagatelizujemy – tłumaczy dziennikarka Katarzyna Bosacka. – Jesteśmy społeczeństwem sytym. A ponieważ pożywienia jest pełno, stajemy się przekarmieni.
Audio

Zdaniem Bosackiej, dziennikarki, która intensywnie wspiera promowanie zdrowego trybu życia, to właśnie dzieci są "naszym odzwierciedleniem", "próbką społeczeństwa". – Jeśli nasze pociechy są coraz grubsze, za kilka lat całe nasze społeczeństwo będzie otyłe i będzie miało poważne problemy z nadwagą – tłumaczy Bosacka. – Myślimy, że "grubasy" są tylko w Stanach Zjednoczonych, ale prawda jest taka, że gonimy ich w tempie superekspresowym! Jeśli nie zaczniemy z tym czegoś robić, za kilka lat będzie katastrofa.

Stąd pomysł na "Akademię zdrowego ucznia", czyli urzędowe działania, dotyczące profilaktyki prozdrowotnej w szkołach. – Wypowiadamy wojnę śmieciowemu jedzeniu w sklepikach – tłumaczy Beata Murawska, wicedyrektor biura edukacji stołecznego Urzędu Miasta. – Innym newralgicznym obszarem, poza żywieniem, jest także profilaktyka wad postawy, bo bóle kręgosłupa odczuwa już około 70 proc. nastolatków.

Według Bosackiej jednak takich akcji jest w Polsce ciągle zbyt mało, a za fakt, że polskie społeczeństwo tyje na potęgę wcale nie są odpowiedzialne fastfoody. – Wciąż jesteśmy także zbyt mało świadomi tego, co tak naprawdę znajduje się na półkach sklepów – mówi Bosacka. – Jeśli bowiem każdy Polak otworzy szafkę kuchenną, wyjmie z niej kostki rosołowe, najróżniejsze dosmaczacze, pełne glutaminianu sodu, soli i cukru. Do tego dochodzą napoje gazowane. Z tym trzeba zacząć walczyć ustawowo!

Beata
Beata Murawska wraz z Justyną Dżbik w Czwórce

Dowiedz się więcej m.in. o konieczności prowadzenia limitów soli w chipsach i o prowadzeniu zdrowago trybu życia, słuchając całej rozmowy z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Co należy jeść na śniadanie w mroźne dni?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:00
Mamy dobrą informację dla łasuchów: zimą nie musimy się specjalnie przejmować ilością i tłustością pokarmów, które spożywamy, ponieważ nasz organizm spala energię w szybszym tempie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deser zjedzony na śniadanie pomoże schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 20:00
Według najnowszych badań, przeprowadzonych w Tel Awiwie, jeśli na śniadanie zjemy coś słodkiego, zaczniemy chudnąć szybciej i efektywniej. Ile w tym prawdy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie trzeba szczotkować zębów przez 3 minuty!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 14:37
3,8 % Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 72 % nie stosuje się do rekomendowanych technik szczotkowania, a połowa naszych rodaków chodzi do dentysty tylko wtedy, gdy już poczuje ból w szczęce.
rozwiń zwiń