Karta czy gotówka - jak nie wydać zbyt dużo?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 14:02
Przywykliśmy już do płacenia kartą za dobra i usługi. Zazwyczaj te transakcje są bezpłatne, ale należy pamiętać, że za granicą wciąż jesteśmy narażeni na prowizje i koszty przewalutowań naszych pieniędzy.
Audio
  • Co zabrać na wakacje - karta czy gotówka? - materiał Bartka Wasilewskiego

Bartek Wasilewski sprawdził, co zrobić, by na wakacjach nie wydać zbyt dużo. Nie ma jednej pewnej metody uniknięcia płacenia prowizji za transakcje dokonywane w bankomatach za granicą. Powinniśmy dążyć do tego, żeby zminimalizować liczbę przewalutowań. Im więcej razy wymieniamy walutę na inną, tym więcej będziemy potrzebować do tego gotówki.

- Wyjeżdżając do takich krajów, jak Bułgaria, Chorwacja warto zabrać tam euro, a nie lokalną walutę. Dopiero na miejscu zamieniamy pieniądze na lokalne lewy bądź kuny. Może się to okazać znacznie bardziej opłacalne - wyjaśnia Michał Saderak, analityk Open Finanse.
W Egipcie i Tunezji nie ma zbyt dużo bankomatów, jadąc tam lepiej mieć przy sobie więcej gotówki, sprawdzają się też konta walutowe.
- Karta płatnicza podpięta pod konto w danej walucie kraju, do którego wyjeżdżamy jest dobrym rozwiązaniem. Wówczas omijamy wszelkie koszty wymiany gotówki - wyjaśnia Arkadiusz Rojek, analityk Home Broker.
Analitycy polecają również karty kredytowe, które można wykorzystywać za granicą - jak to działa dowiesz się słuchając całego materiału Bartka Wasilewskiego w audycji Justyny Dżbik "Poranek OnLine".

(pj)

Czytaj także

Selah Sue: Nie lubię słowa "sława"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 18:20
- Zawsze mocno stąpałam po ziemi. Nigdy nie sądziłam, że to będzie mój sposób na życie – mówi Selah Sue, belgijska artystka obdarzona zjawiskowym głosem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawe życie pracowników pierwszego kontaktu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 17:36
Codziennie przez ich ręce przewijają się dziesiątki, a czasem setki ludzi. Przyjmują na siebie pierwsze ciosy związane z działalnością ich firm. O to, jak z trudnymi sytuacjami radzą sobie pracownicy z bezpośredniej obsługi klienta, zapytaliśmy m.in. pracownicę poczty i kontrolera biletów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko, co warto wiedzieć o pieniądzach na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 09:10
W najbardziej popularne kierunki wakacyjnych podróży Polaków najlepiej zabrać karty kredytowe, gotówkę i sakiewki z drobnymi na napiwki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więzienie za rower

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 10:00
Każdy wie, że po alkoholu nie powinno się prowadzić roweru, ale mało kto się do tego stosuje. Gdy zatrzyma nas patrol policji sprawa od razu trafia do sądu. Już 5 tysięcy pijanych rowerzystów odbywa karę więzienia.
rozwiń zwiń