Więzienie za rower

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 10:00
Każdy wie, że po alkoholu nie powinno się prowadzić roweru, ale mało kto się do tego stosuje. Gdy zatrzyma nas patrol policji sprawa od razu trafia do sądu. Już 5 tysięcy pijanych rowerzystów odbywa karę więzienia.
Audio
  • Co nam grozi za jazdę na rowerze po wypiciu alkoholu - materiał Bartka Wasilewskiego

Panowie jadący zygzakiem po poboczu to częsty widok w małych miasteczkach i wsiach, ale i duże metropolie nie są wolne od pijanych rowerzystów. Sytuacja zazwyczaj jest taka sama - jedziemy gdzieś, spotykamy przyjaciół, podczas pogawędki wypijamy piwko i wsiadamy na rower by wrócić do domu. Takie przypadki często są odnotowywane przez policję w okresie letnim, bo ten sprzyja ogniskom, grillom, spotkaniom towarzyskim na świeżym powietrzu.

Przejażdżka rowerem, po spożyciu alkoholu skończyła się karą więzienia dla wielu osób. W tym momencie w więzieniach w całej Polsce karę odbywa 5 tysięcy osób. Zostali skazani prawomocnym wyrokiem za jazdę rowerem po pijanemu.

- Jeśli promili w wydychanym powietrzu jest więcej niż 0,5 wówczas grozi kara pozbawienia wolności do roku - mówi aspirant Iwona Jurkiewicz z Komendy Stołecznej Policji. -  Od niedawna nie zabieramy obligatoryjnie prawa jazdy. To sąd decyduje, czy pozbawi nas tego dokumentów - dodaje.

Ci, w których organizmie wykryte zostanie do 0,5 promila alkoholu też nie pozostają bezkarni.
- Wszystko zależy od ilości promili w wydychanym powietrzu. Jeśli taka osoba natknie się na patrol  i alkomat wykaże, że ma jakieś promile w organizmie (od 0,2 do 0,5) wtedy kwalifikowane jest to jako wykroczenie. Za co grozi kara aresztu lub grzywna  - wyjaśnia policjantka. - O wysokości grzywny czy długości aresztu decyduje sąd - policja wręcza tylko wezwanie. Sąd bierze pod uwagę wiele czynników m.in. to czy byliśmy karani za podobne przestępstwa

Bartek Wasilewski zapytał przechodniów co sądzą o jeździe rowerem w stanie wskazującym na spożycie - co odpowiedziały napotkanie osoby dowiesz się słuchając załączonej audycji Justyny Dżbik "Poranek OnLIne". 

(pj)

Czytaj także

Bohater filmu "Nietykalni": trochę podkoloryzowali tę opowieść

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:00
Abdel Sellou, to człowiek, którego życie stało się kanwą scenariusza hitowej komedii. Jak naprawdę wyglądała historia jego przyjaźni ze sparaliżowanym milionerem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związki partnerskie - elektryzujący temat

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 12:00
Ustawa o związkach partnerskich wzbudza wiele kontrowersji. Poznaj argumenty jej zwolenników i przeciwników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oni mogą przejąć schedę po Rolling Stonesach!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 10:00
Dziennikarz muzyczny Czwórki i największy fan Red Hot Chili Peppers w Polsce, Bartek Koziczyński, opowiedział w Czwórce o swojej nowej książce poświęconej zakręconym losom zespołu z Los Angeles.
rozwiń zwiń
Czytaj także

217 km po asfaltowej patelni

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 09:00
50 stopni w cieniu, asfalt i słońce - to warunki jakie panują w Dolinie Śmierci w Kalifornii. Biegacze mają za zadanie przebiec 217 km. Rekordziści robią to w 20 godzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaplanuj, kup, zjedz - nie wyrzucaj!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 09:00
Narzekamy, że jedzenie jest drogie, ale nie szanujemy go. Polacy w ciągu roku wyrzucają 9 milionów ton produktów spożywczych.
rozwiń zwiń