"1 sierpnia warszawiacy wreszcie poczuli się wolni"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:48
Choć Powstanie zakończyło się zniszczeniem stolicy i śmiercią wielu tysięcy osób, to w rocznicę jego wybuchu jest z czego się radować, o czym przekonywał w Czwórce Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Paweł Ukielski o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

68 lat po dramatycznych wydarzeniach, które odcisnęły piętno na historii Warszawy, nie milkną echa dyskusji co do zasadności sierpniowego zrywu. 1 sierpnia spory te ustępują nastrojowi refleksji i pamięci o żołnierzach oraz cywilach, którzy zginęli z rąk hitlerowskich oprawców. Paweł Ukielski, Zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego zwraca uwagę, że w kultywowaniu pamięci o Powstaniu, mimo jego tragicznych konsekwencji, jest miejsce na radość.

- Pamiętajmy, że 1 sierpnia 1944 roku powstańcom towarzyszył niezwykły entuzjazm. Po pięciu latach okrutnej okupacji, wreszcie mogli stanąć do walki ze znienawidzonym wrogiem. Warszawiacy po raz pierwszy od długiego czasu poczuli wtedy wolność - opowiadał.

Gość Justyny Dżbik podkreślał, że Powstanie było wielką lekcją patriotyzmu i miało swoje pozytywne konsekwencje w przyszłości.

>> Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Powstaniu Warszawskiemu <<

-  Historycy są zgodni, że pamięć nie tylko tej początkowej radości, ale też olbrzymiej klęski militarnej sprawiła, że w 1956 roku, kiedy w Polsce były silne nastroje antykomunistyczne, nie doszło do krwawego zrywu - zauważał Ukielski.

Więcej na temat wybuchu Powstania Warszawskiego i dlaczego powstańcy postanowili zaatakować Niemców właśnie 1 sierpnia o godzinie 17.00 dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

"Zagraj" w Powstanie na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 12:00
Zobacz Warszawę sprzed 68 lat i zwiedzaj stolicę śladami Powstańców. Rzecz o grach o Powstaniu Warszawskim - na planszy i w terenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miałem czternaście lat, zaczęło się powstanie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 08:00
Byliśmy pełni nadziei, że Polska znów stanie się niepodległa i sprawiedliwa. Tak to wyglądało w naszych młodzieńczych, idealistycznych rozmowach – mówił w "Sygnałach dnia" powstaniec Wojciech Barański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1 sierpnia będzie dniem wszystkich powstańców?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 08:33
Prezesowi IPN Łukaszowi Kamińskiemu podoba się pomysł Trójki, by 1 sierpnia uczcić pamięć różnych zrywów narodowych, nie wyłącznie Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemiec patrzy na powstańców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:34
Sierpień 1944 roku w Warszawie widziany z perspektywy zarówno Polaków, jak i Niemców.
rozwiń zwiń