"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga w Chorzowie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 15:00
"Etno-Czwórka" to cotygodniowy cykl czterech wyjazdowych audycji wpisujący się w obchody Roku Oskara Kolberga. W każdy piątek czerwca Czwórka nadaje z miejscowości związanych z polską kulturą ludową.
Audio
  • Etno-Czwórka. Rozmowa z Andrzejem Sośnierzem, dyrektorem Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Rozmowa z Leonem Sładkiem, znawcą regionu, który opowiada o Śląsku (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Rozmowa z Grzegorzem Płonką, liderem zespołu Ligocianie, który zachęca, by odkrywać muzyczne piękno Śląska (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Wizyta w szkole w Górnośląskim Parku Etnograficznym (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Dr Przemysław Nocuń, koordynator działalności podstawowej Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie o nowościach i aktualnych projektach w tej placówce (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Rozmowa z Damianem Adamczakiem, starszym kustoszem Muzeum w Górnośląskim Parku Etnograficznym (Czwórka/W Cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Rozmowa z Barbarą Klaimon, kierownikiem Działu Utrzymania Obiektów w Górnośląskim Parku Etnograficznym (Czwórka/W Cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Dzieciaki w Górnośląskim Muzeum Etnograficznym - rozmowa z Agnieszką Przybyło-Dumin (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Zbliżające się imprezy na Śląsku i w Górnośląskim Parku Etnograficznym (Czwórka/W Cztery oczy)
Ekipa Etno-Czwórki w Chorzowie: Katarzyna Węsierska, Błażej Prośniewski i Patryk Kuniszewicz
Ekipa Etno-Czwórki w Chorzowie: Katarzyna Węsierska, Błażej Prośniewski i Patryk KuniszewiczFoto: Czwórka

Tym razem ekipa Czwórki odwiedziła Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, gdzie sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają na zwiedzających. To miejsce, dzięki któremu w centrum miasta można poczuć się jak na wsi, i to w XIX w. Na kilkudziesięciu hektarach zwiedzać można bowiem chałupy sprzed lat, a także obserwować zwierzęta. My zajrzeliśmy m.in. do starego warsztatu stolarskiego, domowej spiżarni i folusza.

Czytaj także: Oskar Kolberg - wspomnienie o wielkim etnografie <<<

- Choć wielu ludziom skansen kojarzy się jednoznacznie, jako pewna "zapyziałość", u nas sprawa wygląda inaczej - przyznaje Sośnierz i wymienia elementy, na które stawiają dziś szefowie ośrodka: dźwięki, obrazy, hologramy. - Rozpoczynamy nowy projekt, w którym życie sprzed lat będzie można oglądać dzięki technikom multimedialnym. Chcemy, by skansen stał się również atrakcją dla młodych ludzi - mówi Sośnierz.

Czytaj także Artur Rojek: folk będzie obecny na Off Festiwalu <<<

Patryk Kuniszewicz porozmawiał z ciekawymi gośćmi m.in. Grzegorzem Płonką, liderem zespołu  "Ligocianie", który przybliżył dorobek prof. Adolfa Dygacza. O ciekawostkach regionu opowiedział Leon Sładek, przewodnik turystyczny. Sabina Waszut z Muzeum GPE przedstawiła też propozycje dla najmłodszych gości skansenu, m.in. wyjątkowe zajęcia "Mały Etnograf", poświęcone postaci Oskara Kolberga.

Patryk
Patryk Kuniszewicz/fot. Czwórka

Dotychczas Program 4. odwiedził Kaszubski Park Etnograficzny - zobacz relację! <<<

Kolejna, trzecia już, z czterech specjalnych audycji "Etno-Czwórka" pojawi się na antenie Czwórki 20 czerwca w ramach programu "W cztery oczy" (godz. 9.00-11.00).

Odwiedzimy wówczas Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Ostatnim przystankiem na trasie Etno-Czwórki będzie Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie (27 czerwca). Zachęcamy również do słuchania relacji reporterów w pozostałych pasmach.

(kd/kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śląsk odkrywa wszystkie swoje skarby

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:45
Lada dzień Wielkanoc, a potem majówka. Warto te dni spędzić aktywnie. Doskonałą propozycją jest podróż Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczady - azyl, w którym schronisz się przed cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:00
Kiedy nadchodzi maj, a po nim okres wakacyjny, miłośnicy gór, zieleni, słońca i wody, ruszają w Bieszczady. - Tam gospodarzem jest przyroda. A ludzie to tylko goście - mówi Tomasz Kubik, podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

By się nie rozczarować - nie jedź do Casablanki i na Chiński Mur

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 12:00
Hollywood, Casablanca, Chiński Mur, Karaiby to miejsca, o których odwiedzeniu marzy niemal każdy. Okazuje się, że to właśnie one mogą dostarczyć najbardziej gorzkich rozczarowań.
rozwiń zwiń