Wiara w przesądy ułatwia nam zrozumieć świat

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 17:00
Czarny kot przebiegający drogę, rozsypana sól, przejście pod drabiną, pechowy numer 13… według badań, aż 70 procent Polaków wierzy w przesądy i ich znaczenie. Skąd wzięła się wiara w zabobony?
Audio
  • Kasia Węsierska opowiada o tym, dlaczego wierzymy w zabobony (Czwórka/W cztery oczy)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/babakazad

Przesądy są jedną z metod postrzegania świata. Stosując je, szukamy związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy dwoma niezależnymi od siebie wydarzeniami. Nasza wiara w zabobony jest uwarunkowana wychowaniem i nabytymi normami społecznymi.

Wszystko jednak sprowadza się do... magii. Najłatwiej bowiem wytłumaczyć powstanie zjawiska, którego przyczyn nie znamy, działaniem sił nadprzyrodzonych. Tak dzieje się od wieków. - Zabobony pojawiły się w tym samym momencie, co człowiek inteligentny, czyli homo sapiens. Zaczęła powstawać kultura, a ludzie doszukiwali się związku pomiędzy fenomenami przyrodniczymi. U źródeł tego wszystkiego, pierwotną religią była magia - mówi Andrzej Krasnowolski, kulturoznawca.

Czytaj także: Magia analogowej fotografii<<<

Magia sprawia, że wierzymy w związek pomiędzy człowiekiem, a jego losem, działaniami, otaczającym go światem, a także w możliwość wpływania świata na człowieka i vice versa. Niezależnie, czy wierzymy w zabobony i gusła, to na widok kominiarza warto złapać się za guzik… a nuż przyniesie nam to szczęście!

Zapraszamy do wysłuchania całego materiały w audycji "W cztery oczy".

(bc/kd)

Czytaj także

Michał Piela: duzi aktorzy też mogą istnieć, tak jak istnieją mali

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 17:00
Popularność zyskał dzięki roli w serialu "Ojciec Mateusz", ale to z teatrem związany jest od lat. Z kolegami dyskutuje, czy lepiej jest być dużym, czy małym aktorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr pełny dwuznaczności i żartów językowych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 13:00
Od soboty w warszawskim Klubie Komediowym będzie można oglądać przedstawienie "Fabularny przewodnik po rzeczywistości wolnorynkowej". Dobra zabawa w lekko krzywym zwierciadle - tak o spektaklu mówią jego twórcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ai Weiwei - najbardziej znany chiński artysta

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 11:00
Warszawiacy będą mieli okazję poznać tego artystę bliżej. Już 13 lipca w Parku Rzeźby zostanie odsłonięty jego projekt "To Be Found".
rozwiń zwiń