"Raz na górze, raz na dole". Czwórka w kopalni Guido

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 13:51
W kolejnej odsłonie wakacyjnej akcji "Raz na górze, raz na dole" spotkaliśmy się z wami w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Działo się!
Audio
  • Czwórka w kopalni Guido. Rozmowa z Andrzejem Mitkiem z działu promocji o historii kopalni zabrzańskiej plaży (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido - pod ziemią na poziomie 170 m (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Wyposażenie górnika - dlaczego nie mogą oni wnosić pod ziemię sprzętu? (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido - pod ziemią na poziomie 320 m (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido - wizyta w tajemniczej strefie K8: koncerty, spektakle teatralne, podziemne kino i disco-szychty (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Odwiedzamy plażę i pytamy, czemu Zabrze żąda dostępu do morza (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Z wizytą w sztolni (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Na szlaku Zabytków Techniki (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Co jeszcze czeka turystów, odwiedzających to miejsce? (Czwórka/W cztery oczy)
Ekipa Czwórki w kopalni Guido
Ekipa Czwórki w kopalni GuidoFoto: Czwórka

Pod przewodnictwem Patryka Kuniszewicza słuchacze ruszają w Polskę, aby poznać jej różnorodność. Wyże i niże atmosferyczne nie są żadną przeszkodą - na pogodowe dołki Czwórka spogląda z góry: latarni morskiej, platformy widokowej i z okien twierdzy, a na skoki ciśnienia chowa się pod ziemię w bunkrach, sztolniach i trasach podziemnych. Tym razem pojawiliśmy się w zabrzańskiej Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido.

Dzięki tej wizycie poznaliśmy tajniki górniczego życia, zajrzeliśmy do tajemniczej strefy K8 i sprawdziliśmy, dlaczego Zabrze żąda dostępu do morza, a także, co dzieje się na przykopalnianej plaży. - Tu, w samym sercu Śląska, znajduje się 700 ton piasku! Do tego palny, leżaki, hawajski bar i boisko do siatkówki! - mówiadał Andrzej Mitek z działu promocji Guido.

Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka i przyjęła nazwę od jego imienia. Dzisiejszy skansen tworzą m.in. podziemne korytarze na poziomach 170 i 320 metrów. Zwiedzając je poznajemy metody wydobycia węgla i pracę górników  z przełomu XIX i XX wieku.  - Na poziomie 170 m zobaczyć można różne pamiątki związane z historią górnictwa i zwiedzić m.in. tamtejsze stajnie. Zaś 320 m. pod powierzchnią ziemi znajdują się współczesne maszyny, potężne kombajny i komory z różnymi atrakcjami - opowiada Mitek.

W ramach akcji "Raz na górze, raz na dole" byliśmy już w Międzyrzeckim Regionie Umocnionym, gdzie zwiedzaliśmy między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata.

Dowiedz się więcej: "Raz na górze, raz na dole" - nowy cykl Czwórki! <<<

Czwórka emituje audycje z miejscowości położonych na północy i południu Polski w lipcu, sierpniu i wrześniu. W kolejnych tygodniach pojawimy Latarni Morskiej w Ustce (15.08), Biebrzańskim Parku Narodowym (22.08), Krzemionkach Opatowskich (05.09) i Twierdzy Wisłoujście (19.09).

Zapraszamy na specjalne, piątkowe wydania audycji "W cztery oczy" w godz. 9.00-11.00.

(kd/czwórka)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże Zabrze
Czytaj także

Jak bezpiecznie wrócić z wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 15:16
24 lipca obchodzimy Święto Policji, ustanowione przez Sejm w 1995 roku. W audycji "W cztery oczy" porozmawiamy więc o bezpieczeństwie, nie tylko na ulicach polskich miast, ale także podczas wakacyjnych wojaży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Jackowska: od zawsze podróżowałam samotnie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 18:00
Motocyklistka Anna Jackowska jest zdania, że samotne podróże to dobry sposób, by poznać samego siebie, walczyć z własnymi ograniczeniami i słabościami. O swoich wyprawach napisała książki "Kobieta na motocyklu" i "Samotnie przez Bałkany".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak na wakacjach - już bez białych skarpet, ale ciągle z ułańską fantazją

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
Co trzeci Polak chce wyjechać na wakacje, a połowa z nas na urlopie spędzi od 8 do 14 dni. Takie są najnowsze statystyki dotyczące letniego wypoczynku. A co z naszymi letnimi przyzwyczajeniami i zachowaniami? Czy Polak na wakacjach nadal sieje postrach i zniszczenie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
- Jak się ma 20 lat, to nic nie jest straszne. Inaczej się wszystko przeżywa i jest to po prostu fajna przygoda - mówi Włodzimierz Zientarski o podróżowaniu autostopem. Jazda w ten sposób wiąże ze sobą wiele ciekawych i niezapomnianych przygód, ale również może być niebezpieczna.
rozwiń zwiń