"Raz na górze, raz na dole". Czwórka odwiedziła Twierdzę Wisłoujście

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 11:00
"Raz na górze, raz na dole" to letni cykl Czwórki. Nasza ekipa przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by pokazać wam, że nasz kraj ma do zaoferowania wiele atrakcji. Tym razem wybraliśmy się do Twierdzy Wisłoujście, by odkryć przed wami to wyjątkowe miejsce.
Audio
 • Historia Twierdzy Wisłoujście - rozmowa z Katarzyną Krawczyk (Czwórka/W cztery oczy)
 • Patryk Kuniszewicz na trasie wodnej Śródmieście - Westerplatte. Rozmowa ze Stanisławem Sikorą, przewodnik turystyczny PTTK (Czwórka/W cztery oczy)
 • Przemek, turysta i słuchacz Czwórki poleca wizytę w Twierdzy Wisłoujście. O tej budowli opowiadają również przewodnicy (Czwórka/W Cztery oczy)
 • Szlak kulinarny Trójmiasta - materiał Karola Pawłowickiego (Czwórka/W cztery oczy)
 • Janusz Dargacz, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska o tradycjach i zwyczajach na terenach Wsi Wisłoujście - tamtejszych (Czwórka/W cztery oczy)
 • Dziennikarze, wraz z ekspertem, czyszczą i obsługują armatę! (czwórka/W cztery oczy)
 • Filip Popek, przewodnik po Twierdzy Wisłoujście wraz z Kasią Węsierską wchodzą na wieżę (Czwórka/W cztery oczy)
 • Patryk Kuniszewicz zwiedza latarnię morską w Nowym Porcie (Czwórka/W cztery oczy)
 • Rozmowa z Stanisławem Sikorą, prezesem PTTK w Gdańsku, o trasach turystycznych dla pieszych i rowerzystów (Czwórka/W cztery oczy)
 • Rozmowa z Ewą, która poleca zwiedzanie twierdzy mieszkańcom całej Polski, a także wizyta w Centrum Hevelianum, ośrodku naukowym (Czwórka/W cztery oczy)
 • Katarzyna Krawczyk o atrakcjach turystycznych, które w tym roku jeszcze odbywać się będą w Twierdzy Wisłoujście (Czwórka/W cztery oczy)
Twierdza Wisłoujście została zdobyta. Tym razem przez Czwórkę
Twierdza Wisłoujście została zdobyta. Tym razem przez CzwórkęFoto: Czwórka

Twierdza Wisłoujście to malownicze miejsce w Gdańsku, nad Martwą Wisłą, przy dawnym ujściu Wisły do Zatoki. W miejscu, gdzie dziś znajduje się potężny gmach już w XIV w., w czasach krzyżackich, znajdowała się drewniana wartownia.

Tam właśnie wybrali się dziennikarze Czwórki w piątkowe przedpołudnie. Weszliśmy do środka budowli, z wieży podziwialiśmy widok na miasto, rozmawialiśmy także ludźmi, którzy o tym miejscu wiedzą właściwie wszystko. - Twierdza Wisłoujście służyła niegdyś przede wszystkim celom militarnym. Chroniła port gdański przed wejściem obcych statków. Regulowano stamtąd także ruch jednostek pływających na rzece i w jej ujściu do morza - opowiada Katarzyna Krawczyk kierownik oddziału Twierdzy Wisłoujście Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W twierdzy i wokół niej toczyło się jednak także zwykłe, barwne, codzienne życie. - Zarówno w czasie wojny, jak i pokoju - przekonuje Krawczyk. - Żołnierze przebywali tutaj wraz z całymi rodzinami.

Czytaj także: Czwórka w zabytkowej Kopalni Guido <<<

Jednym z najbardziej zabytkowych elementów Twierdzy Wisłoujście jest wieża, wybudowana w 1482 roku. - Znajduje się ona w samym centrum fortu. Gdy utraciła już funkcje militarne, pełniła funkcje mieszkalne - opowiada Krawczyk.

Czytaj także: Czwórka zawitała do Krzemionek Opatowskich! <<<

Twierdza Wisłoujście jest nie tylko bezcennym zabytkiem architektury fortyfikacyjnej, ale również jednym z kilku największych w województwie pomorskim zimowisk nietoperzy. Mieszka tam kilkaset osobników tych chronionych zwierząt.

By dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym miejscu posłuchaj nagrań rozmów z gośćmi plenerowego studia Czwórki. Na kolejne wydania audycji "W cztery oczy" zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku, od godziny 9:00 do 11:00.

(kd, pg)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże wakacje

Czytaj także

Polak na wakacjach - już bez białych skarpet, ale ciągle z ułańską fantazją

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
Co trzeci Polak chce wyjechać na wakacje, a połowa z nas na urlopie spędzi od 8 do 14 dni. Takie są najnowsze statystyki dotyczące letniego wypoczynku. A co z naszymi letnimi przyzwyczajeniami i zachowaniami? Czy Polak na wakacjach nadal sieje postrach i zniszczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letnia stolica Polski - Czwórka bawi się w Ustce!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 11:00
"Raz na górze, raz na dole" to wakacyjna akcja, w której udowadniamy, że Polska jest piękna od morza do Tatr. Tym razem odwiedziliśmy Ustkę i bawiliśmy się w nadmorskim klimacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczadzkie kolory jesieni - takich miejsc nie znacie...

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 10:00
Niezwykłe, barwne doliny i ciągnące się po sam horyzont szczyty Połonin. Ale też wodospady, żubry i "Park Gwiezdnego Nieba". Potrzebujesz naładować akumulatory przed zimą? Ruszaj w góry.
rozwiń zwiń