10 opon na całą Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 06:00
Ile czasu potrzeba, żeby przejechać rowerem Czarny Ląd z południa na północ? Pawłowi Kilenowi wystarczył rok.
Audio

- Afryka rowerem wyszła dlatego, że transport samochodowy jest tu bardzo uciążliwy. Za stopa się płaci, a białemu człowiekowi życzę powodzenia w jego łapaniu – mówił w audycji "W cztery oczy" Paweł Kilen.

Polski podróżnik w czasie swojej rocznej wyprawy rowerowej przejechał przez Republikę Południowej Afryki, Namibię, Botswanę, Zambię, Demokratyczną Republikę Kongo, Kongo, Republikę Środkowoafrykańską, Kamerun, Nigerię, Benin, Togo, Ghanę, Burkina Faso, Mali, Mauretanię, Saharę Zachodnią.

- W tym czasie z 10 opon wymieniłem, zacząłem z 6 dętkami, każda złapała po 20 dziur, dodatkowo poszło około czterech  korb, osiem kaset, całe tylne koło... Starałem się zaopatrywać w części na miejscu, ale w Afryce są tylko te najprostsze i najtańsze – opowiadał gość Patryka Kuniszewicza.

Szczęśliwie dla Pawła Kilena jego wyprawa zbiegła się z Wielką Sztafetą Rowerową im. Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który tuż przed drugą wojną światową przemierzył wzdłuż i wszerz afrykański kontynent.

- Podłączyłem się do tej sztafety, która podążała jego śladami, i dzięki temu miałem możliwość dowozu części z Polski, gdyż co dwa trzy tygodnie ktoś dolatywał – opowiadał Kilen.

Więcej na temat jego afrykańskich przygód w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bchCzytaj także

Rower z bambusa podbije Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 06:00
W Afryce mają się wkrótce pojawić tanie, wytrzymałe ekologiczne rowery. Inżynierowie w Ghanie zamierzają zrobić je z bambusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Krakowa rowerem do najdalszych krańców Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 15:08
Zaczynali od wypraw rowerowych na Mazury czy Bornholm. Teraz postanowili dotrzeć do najdalej wysuniętego punktu Europy - Greckiej wyspy Gavdos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem przez Afrykę, czyli podróżowanie idealne

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 16:56
Kręcą cię ekstremalne wyprawy? Co powiesz na rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu? O takiej podróży opowiada nam Maciej Czapliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesołych Świąt życzy Czwórka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 08:02
...życzymy Wam wszystkiego tego, o czym marzycie, wszystkiego tego, czego Wam brakuje... i wszystkiego, co może wywołać uśmiech na Waszych twarzach!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych 2011 w "Stacji Kultura"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 10:30
Tego nie możecie przegapić...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteś śpiochem? Masz to po rodzicach!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 08:00
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich lubiących sobie dłużej podrzemać - to nie lenistwo, tylko konieczność!
rozwiń zwiń