Zasmucająca podwyżka płac

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 18:00
Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyższa pensja nie zawsze prowadzi do zadowolenia. Okazuje się, że są osoby, którym może pogorszyć samopoczucie.
Audio
  • Błażej Prośniewski o depresyjnych podwyżkach płac

Wiadomo, pieniądze szczęścia nie dają. Jednak każde 100 złotych więcej w portfelu cieszy. Niestety, jak się okazuje nie wszystkich. Według dra Eugenio Proto z Uniwerystetu w Warwick dla pewnych grup, podwyżka może przyczynić się do obniżenia poziomu satysfakcji z życia. Dzieje się tak gdy podwyżka nie jest tak duża jak się spodziewaliśmy.

- Pewnie oceniamy własne zaangazowanie, rzetelność, czasami mamy tak, że składając wniosek o podwyżkę przywiązujemy się do tego, że ona będzie i w związku z tym planujemy różne działania - mówiła w czwórce Katarzyna Kafka z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.

Sytuacja ta dotyka przede wszystkim osób neurotycznych, które postrzegają zwiększenie dochodu jako miarę sukcesu. gdy neurotyk zarabia dużo, a podwyżka nie spełnia jego oczekiwań może to odbierać jako porażka. - Te osoby mają tendencje do kontrolowania i planowania, w ich głowie sa poukładane wyobrażenia na to, co zrobią w danej sytuacji - opowiadała specjalistka.

Jej zdaniem kluczowe jest zachowanie szefa, który powinien pracownikowi wytłumaczyć dlaczego podwyżka jest w takim wymiarze i opowiedzieć o planach co do ewentualnych podwyżek w przyszłości.

bch

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka pieniądze

Czytaj także

Stara miłość jednak rdzewieje, a komedie romantyczne kłamią...?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 09:00
Okazuje się, że często romansujemy z osobą, z którą byliśmy w związku nawet wiele lat wcześniej. Powrót do pierwszych miłości nie jest jednak receptą na udany stały związek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomnij o cynaderkach, białych kozaczkach i ucieczkach królów

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 11:17
Każdy z nas miał takie chwile w życiu, o których wolałby zapomnieć. To wspomnienia bardziej i mniej osobiste - jak się ich pozbyć podpowiadali czwórkowi redaktorzy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-ukraińskie hity eksportowe!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 12:00
Światełko do nieba Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widzą nawet za Oceanem, a ukraińskie zboże jest nawet notowane na giełdzie w Chicago. Sprawdziliśmy w Czwórce czym oba kraje powinny się pochwalić w czasie Euro 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwego śmiechu nie podrobisz!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 11:14
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania pokazujące, że śmiech to nie tylko oznaka szczęścia. Może on również mówić o frustracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka na szczytach beznadziei

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 14:15
Z okazji 47. urodzin Uwe Bolla, uznawanego za jednego z najgorszych reżyserów w historii kina, postanowiliśmy sprawdzić w czym najgorsi są słuchacze Czwórki.
rozwiń zwiń