Wyspa Wielkanocna - to do niej wzdychają podróżnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:18
Chociaż liczy sobie raptem 163,6 km² i ma niewiele ponad 5 tysięcy mieszkańców, Wyspa Wielkanocna jest marzeniem ludzi z całego świata. Niełatwo się tam dostać, za to łatwo stracić głowę dla oszałamiającej przyrody i Parku Narodowego Rapa Nui.
Audio
  • Czy na Wyspach Wielkanocnych poza Parkiem Narodowym Rapa Nui jest co zwiedzać? (Czwórka/4 do 4)
Posągi na Wyspie Wielkanocnej
Posągi na Wyspie WielkanocnejFoto: Marta i Łukasz - swiatzbliska.pl

To właśnie Rapa Nui, wpisane do listy światowego dziedzictwa UNESCO, jest głównym celem wycieczek turystów na tę położoną na Pacyfiku wyspę. Wyspa Wielkanocna należy do najbardziej izolowanych miejsc na Ziemi. Jest oddalona o ponad 2000 km od wyspy Pitcairn i ok. 3600 km od wybrzeży Chile, kraju do którego należy. Wracając do parku narodowego, znany jest przede wszystkim z 887 kamiennych posągów, zwanych moai. Stanowią one najbardziej znane osiągnięcie cywilizacji polinezyjskich mieszkańców wyspy. Większość z nich została wykuta w tufie wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Rano Raraku przy pomocy narzędzi z bazaltu.

Wschód
Wschód słońca na Wyspie Wielkanocnej, foto: Marta i Łukasz - swiatzbliska.pl

Łukasz Śliwiński miał okazję przebywać na wyspie blisko dwa tygodnie. W "4 do 4" przekonywał, że poza Rapa Nui jest tam wiele innych atrakcji. - Turyści są tam średnio trzy dni, więc stanowiliśmy wyjątek. Nie ograniczyliśmy się do zwiedzenia posągów i leżenia na plaży, a czas wypełniliśmy dość szczelnie - przekonywał.
PRZECZYTAJ: Światoholicy zdobywają świat!

Na gościu Czwórki niesamowite wrażenie zrobiła przyroda oraz wulkany. Bardzo ciekawe jest też lotnisko Mataveri, jedyne na wyspie. Przez długie lata jego pas był za krótki dla dużych samolotów, stąd też transport na wyspę był mocno utrudniony. Dopiero w latach 80. pas startowy został wydłużony na podstawie umowy między prezydentem Chile Augusto Pinochetem i prezydentem USA Ronaldem Reaganem. - Obecnie nie ma już więc problemu z ruchem lotniczym, a ciekawostką jest fakt, że lotnisko jest od czasu tamtego porozumienia lądowiskiem zapasowym dla promów kosmicznych - dowiedzieliśmy się od gościa.
Więcej impresji Łukasza z Wyspy Wielkanocnej - w nagraniu z "4 do 4".
ac/pj

Czytaj także

Papua Zachodnia - w ślad za epoką kamienia łupanego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:40
Wysunięta najdalej na wschód prowincja Indonezji to Papua Zachodnia. Rejon wręcz dziewiczy i przypominający świat takim, jakim był w odległej przeszłości. - Dla podróżnika jest to kraina marzeń. I nie chodzi tylko o dystans, jaki musimy pokonać, ale przede wszystkim kompletną odrębność kulturową - powiedział w Czwórce podróżnik Grzegorz Kapla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przez Chiny autostopem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 18:10
Ile czasu zajmuje podróż przez największe państwo świata autostopem? Na jakie koszty i przygody należy się nastawić? Czy to bezpieczna forma przemieszczania się? O tym opowiedzieli w Czwórce podróżnicy Marta Cwalina-Śliwińska i Łukasz Śliwiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włochy - idealne miejsce na spóźnione wakacje

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:20
W Polsce wrzesień nas nie rozpieszcza. Przyniósł szary dzień i opady deszczu. Jest jednak taki kraj, w którym będziemy mogli się jeszcze prażyć w słońcu. Słoneczne Włochy to najlepsze miejsce na wrześniowe wyjazdy w poszukiwaniu lata.
rozwiń zwiń