X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przemoc w szkole. "Agresja uczniów przeniosła się do sieci"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 09:00
Co dziesiąty uczeń w polskich szkołach doświadcza przemocy - wynika z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych. Dręczenie kolegów to dziś jednak nie tylko przemoc fizyczna, popychanie, kopanie, bicie. Coraz częściej szkolny mobbing odbywa się w sieci, na przykład przy pomocy serwisów społecznościowych.
Audio
  • Jak walczyć z przemocą w szkołach? - rozmowa z Martą Wojtas (Czwórka/4 do 4)
  • Jakie „żarty” robią sobie uczniowie w internecie? - sonda przeprowadzona przez Karolinę Mózgowiec (Czwórka/4 do 4)
Agresja w szkole - czy to metoda walki młodych ludzi o swoje prawa?
Agresja w szkole - czy to metoda walki młodych ludzi o swoje prawa?Foto: Glow Images/East News

- Zabieramy telefony, wysyłamy sobie zdjęcia i potem mamy "haczyki" na daną osobę, ale to tylko czasami - mówi jedna z słuchaczek Czwórki. - Zabieramy telefon koledze i oglądamy na nim pornografię, albo wrzucamy z jego konta różne dziwne filmiki do internetu - dodają kolejni słuchacze. - Ale to wszystko raczej dla żartu.

Okazuje się, że rzeczywistość w wielu szkołach bywa coraz mniej niewinna i sympatyczna. Jak przyznaje Marta Wojtas, psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje, dzieci potrafią się wzajemnie dręczyć zarówno na gruncie fizycznym, jak i psychologicznym, a przemoc w sieci staje się coraz bardziej popularna. - Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że jest ona dużo łatwiejsza do wprowadzenia przez sprawców, ale także dużo trudniejsza do odkrycia przez nauczycieli, niż zwykłe pobicie - zaznacza ekspertka. - Ma większy zasięg, więc dana osoba krzywdzona jest bardziej publicznie, ale też bardziej trwale, bo obraźliwe wpisy pozostają w internecie na zawsze.

Czytaj także: Przemoc w szkole... to dzieje się naprawdę <<<

Marta
Marta Wojtas i Krzysztof Grzybowski/fot. Wojciech Kusiński

Obrona przed szkolnymi "oprawcami", zwłaszcza tymi, którzy swoją działalność przenoszą do sieci, wcale nie jest prosta, a bywa wręcz niemożliwa. - Fizyczne "oddawanie" temu, kto nas pobił, tak naprawdę wyłącznie eskaluje konflikty, przemoc się nakręca i przenosi na pozostałe osoby - mówi ekspertka. - Agresja w sieci jest inna. Sprawcy mają fałszywe poczucie anonimowości i bezkarności, a to ułatwia im sprawę. Nie myślą o konsekwencjach i o tym, że namierzenie ich wcale nie jest trudne.

Jak radzić sobie ze szkolną przemocą i do kogo zwrócić się po pomoc? Z jakimi problemami zwracajhą się najcześciej młodzi ludzie do "telefonu zaufania"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z psycholog Martą Wojtas w audycji "4 do 4".

(kd/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski uczeń - coraz mniej ufny, coraz bardziej samotny!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 10:30
Im mniej przyjaciół masz w dzieciństwie, tym więcej problemów w życiu dorosłym - twierdzą psychologowie. Tymczasem polscy uczniowie niechętnie nawiązują relacje z rówieśnikami i coraz mniej im ufają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powiedzmy stop nienawiści w sieci i w realu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 08:00
Mamy problem z nienawiścią - jest jej tyle, że czasem jej nie zauważamy. Organizatorzy akcji HejtStop postanowili z tym walczyć. Denerwują ich wulgarne napisy na murach, nieprzyzwoite komentarze w internecie, postanowili nie być obojętnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest obecnie polska szkoła?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 15:40
Lada moment rozpocznie się nowy rok szkolny. Czy ponownie w mediach najczęściej będziemy słyszeć nie o naukowych osiągnięciach młodych Polaków, tylko kolejnych skandalach w placówkach edukacyjnych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Skiba walczył z matematyką?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 11:50
Co zmalowali, gdy byli mali? Sprawdziliśmy, jak polskie gwiazdy wspominają szkolne lata - m.in. Renata Dancewicz i Krzysztof Skiba Skibiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uczyć się efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 16:00
Robione ręcznie notatki, kurs szybkiego czytania a może trening łatwego zapamiętywania - wszystkie sposoby, żeby poprawić efektywność nauczania są dobre. Ale czy wszystkie tak samo skuteczne?
rozwiń zwiń