Firmy marketingowe czyhają na nasze dane osobowe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 18:00
E-maile, telefony, smsy... firmy marketingowe zalewają nas różnymi ofertami, a my nie wiemy, jak się mamy od nich opędzić. Okazuje się, że często wszystko to dzieje się z naszej winy, ponieważ nie chronimy naszych danych osobowych z należytą dokładnością.
Audio
  • Sonda: czy uważasz komu i gdzie udostępniasz swoje dane? (Czwórka/4 do 4)
  • Mecenas Anna Kobylańska mówi, jak chronić nasze dane osobowe (Czwórka/4 do 4)
Zawsze trzeba upewnić się, komu i w jakim celu przekazujemy nasze dane osobowe
Zawsze trzeba upewnić się, komu i w jakim celu przekazujemy nasze dane osobowe Foto: Glow Images/East News

- Jeśli uczestniczymy w konkursie, ściągamy aplikacje lub pobieramy grę komputerową, to należy zerknąć do ich regulaminu. Często nie czytamy tego, co jest w nim zapisane, a potem jesteśmy zdziwieni wiadomościami czy telefonami - mówi mecenas Anna Kobylańska z kancelarii PwC Legal i dodaje, że informacje o nas są bardzo cenne dla wielu podmiotów. - Należy pamiętać, że nasze dane osobowe mają wartość ekonomiczną, często nawet większą niż nagroda w konkursie, w którym braliśmy udział - wyjaśnia Kobylińska.

Czytaj także: Monitoring nie gwarantuje bezpieczeństwa<<<

Według gościa Czwórki, nasze dane osobowe wykorzystują firmy, które przede wszystkim zajmują się marketingiem, lecz i te działają na zlecenie wielu przedsiębiorstw. Mecenas dodaje, że wszystko dzieje się po to, aby sprzedać nam jeszcze więcej produktów.

Najcenniejszym nośnikiem naszych danych osobowych jest dowód tożsamości. Powinniśmy strzec go, jak oka w głowie, ponieważ zagubienie go może mieć poważne, finansowe konsekwencje. - Należy zastanowić się, co nam grozi jeśli ktoś bezprawnie wykorzysta nasz dowód osobisty. Jednym z największych realnych zagrożeń, które się ostatnio pojawiło jest pożyczka w banku na nasze nazwisko.

Aby dowiedzieć się, co zrobić w przypadku zgubienia dowodu osobistego oraz jakie sankcje prawne grożą osobom, które bezprawnie wykorzystują nasze dane osobowe, zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc/pj

Czytaj także

Student zaoczny jest gorszy od dziennego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 20:00
Panuje przekonanie, że student zaoczny jest gorszy od tego, który uczy się w trybie dziennym, ponieważ płaci za dyplom i nie musi się uczyć. Czy słusznie? Okazuje się, że żacy obu trybów studiów muszą uzyskać ten sam poziom wiedzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

La Mancha - duch Don Kichota i magia wiatraków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:24
La Mancha uznawana jest często za kolebkę hiszpańskości. To region historyczno-geograficzny w Hiszpanii, wchodzący w skład wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha, a rozsławił go oczywiście Miguel de Cervantes w swojej XVII-wiecznej powieści "Don Kichot z La Manchy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmienia się nasze podejście do wiary i religii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 18:00
Chociaż wciąż ponad 93 procent Polaków określa się jako osoby wierzące, obserwujemy stały spadek liczby osób uczestniczących w kościelnych obrzędach. Zmienia się nasz stosunek do wiary, religii, instytucji kościoła. Do czego nas to doprowadzi?
rozwiń zwiń