Kłopotliwe parkowanie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 17:17
82 tys. 700 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania zanotowała warszawska Straż Miejska w pierwszym półroczu 2010.
Audio
  • Rozmowa Justyny Dżbik z Józefem Stańką z warszawskiej Straży Miejskiej

Zaparkowanie w centrum dużego miasta często graniczy z cudem. Ustalona przez Zarząd Dróg Miejskich liczba miejsc parkingowych okazuje się często niewystarczająca. Zdarza się, że jesteśmy zmuszeni zaparkować w niedozwolonym miejscu, a po powrocie do auta czeka na nas "niespodzianka" od strażników miejskich. O zasadach wymierzania mandatów, zakładania blokad i kierowania wykroczeń do sądu opowiadał w "Magazynie" Józef Stańko, naczelnik oddziału Śródmieście Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

Choć mogłoby się wydawać inaczej, stołeczne Śródmieście nie jest dzielnicą, w której notuje się najwięcej wykroczeń drogowych. W tym niechlubnym rankingu zajmuje dopiero 8. miejsce za m. in. Mokotowem, Wolą czy Wilanowem.

– Gdy wpływa do nas zgłoszenie dotyczące nieprawidłowego parkowania, pod wskazany adres wysyłamy patrol. Gdy kierowca znajduje się w samochodzie lub w jego pobliżu, może zostać pouczony, ukarany mandatem lub, w ostateczności, strażnicy mogą skierować wniosek do sądu – tłumaczy Józef Stańko. – Gorzej, gdy w samochodzie lub w jego pobliżu nie można odszukać właściciela. Wtedy strażnicy zostawiają dla niego wezwanie do stawienia się w najbliższej siedzibie Straży Miejskiej celem wyjaśnienia sprawy – dodaje.

Blokady stosuje się w sytuacji, gdy kierowca zaparkował samochód w sposób niedozwolony, ale nie stwarzający zagrożenia dla ruchu. Gdy auto stwarza zagrożenie, zostaje odholowane. W pierwszym półroczu tego roku Straż Miejska założyła blokady kół 5 tys. 640 samochodom.

ap/ŁSz

Zobacz więcej na temat: Warszawa

Czytaj także

Piraci na A1 jeszcze bezkarni

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 15:14
Co dziesiąty kierowca, który jedzie autostradą A1, przekracza dopuszczalną prędkość o ponad 20 km/h - wynika z badań zarządcy autostrady A1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa nie chce wysiadać z aut

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 06:40
Szeroko nagłaśniany "Dzień bez samochodu" spotkał się w Europie raczej z nikłym zainteresowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncertowy wyścig Kubicy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 11:51
Spektakularna pogoń Kubicy za czołówką podczas Gran Prix Singapuru.
rozwiń zwiń