Paszport dla outsidera

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 18:04
Jezus grający w kultową strzelankę to jeden z bohaterów powieści "Balladyny i romanse" Ignacego Karpowicza, za którą pisarz dostał "Paszport Polityki". Czego bogowie szukają na Ziemi?
Audio

Nie nosi koszul, mieszka na odludziu i nie przepada za towarzystwem, a jednak musiał przyjechać do Warszawy, wdziać koszulę i odnaleźć się na uroczystej gali. Ignacy Karpowicz, autor powieści „Balladyny i romanse”, otrzymał 18 stycznia 2011 roku prestiżowy Paszport „Polityki”. – To był trudny dzień – przyznał laureat na antenie Czwórki.

Urodzony w 1976 roku w Słuczance koło Białegostoku pisarz i podróżnik kultywuje wizerunek outsidera, który najlepiej czuje się na głębokiej prowincji, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Gdy czasem musi pomieszkać w miejscach bardziej zaludnionych, ucieka się do forteli. – Gdy byłem na stypendium w Niemczech, wybrałem kurort dla bogatych niemieckich emerytów, ale poza sezonem. Byłem w miasteczku jedyną osobą poniżej 60. roku życia. Było super. Jak gdyby nagle ktoś mnie odhibernował, a ludzie wokół się postarzeli – żartował w „Stacji Kultura”.

W książce „Balladyny i romanse” bogowie zstępują na Ziemię i trafiają do Polski. Oglądają serial „Sześć stóp pod ziemią”, Jezus gra w „Mortal Kombat”, egipski Ozyrys stara się być dobrym mężem dla greckiej Ateny. Czyżby pozazdrościli ludziom rozrywek? A może chcieli zakosztować surowego ziemskiego żywota?

Pisarz sugeruje, że bóstwom sprzykrzyła się nieśmiertelność i boska moc. – Bogowie mają nad ludźmi przewagę: wiedzą, że nieśmiertelność, metafizyka to po pierwsze wydmuszka, a po drugie wydmuszka nudna – tłumaczy Ignacy Karpowicz. – To religia w czasach popkultury – ocenia swoją powieść gość Czwórki.

Pisarz nie obawia się, że traktując motywy religijne z przymrużeniem oka, narazi się na ataki wiernych oburzonych poczynaniami powieściowego Jezusa. – Ci którzy mogliby mnie krytykować, musieliby najpierw moją książkę przeczytać. A ci ludzie na szczęście nie czytają – cieszy się Ignacy Karpowicz.

Więcej o pracy pisarza na odludziu, popkulturze i talencie (i o pożytkach z jego braku) w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Ignacym Karpowiczem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Życie bez Boga po czesku

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 15:33
Chciałem dodać otuchy swojej niewierze – mówi Mariusz Szczygieł. W swojej poświęconej Czechom książce dużo uwagi poświęcił ateizmowi naszych południowych sąsiadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Bogiem można żartować

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 18:39
Napisanie biografii Boga to zadanie dla kamikadze. Jeszcze się nie roztrzaskałem – Szymon Hołownia w Czwórce o książce „Bóg. Życie i twórczość”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastrojowo o morderstwach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 14:26
Szwedzkie kryminały to powieści o współczesnym społeczeństwie, przeniknięte tajemniczą aurą skandynawskiej przyrody – mówi krytyk Mariusz Czubaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smuga pędzla na tafli Świtezi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 14:18
Tradycyjne malarstwo i technika komputerowa mogą tworzyć wspaniały duet estetyczny. Dowodem jest najnowszy film Kamila Polaka "Świteź".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Emma", czyli: przyjaciele potrafią

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 19:00
Hostel "Emma" to wspólne przedsięwzięcie grupy przyjaciół zrzeszonych w spółdzielni. Zdaniem jej prezes, w biznesie przyjaźń sprawdza się lepiej niż bezwzględna rywalizacja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazda płynna i ekologiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 11:45
Aby żyć ekologicznie, niekoniecznie trzeba przesiąść się na rower. Można jeździć samochodem, byle z głową.
rozwiń zwiń