Nastrojowo o morderstwach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 14:26
Szwedzkie kryminały to powieści o współczesnym społeczeństwie, przeniknięte tajemniczą aurą skandynawskiej przyrody – mówi krytyk Mariusz Czubaj.
Audio

Szwedzkie kryminały nie dostarczają klasycznej łamigłówki czy zagadki. – To są powieści o społeczeństwie, o tym, jakiego typu zachowania społeczne powodują, że ludzie uciekają się do przemocy – tłumaczy krytyk literacki Mariusz Czubaj. – Pokazują, jacy naprawdę jesteśmy i dlatego odnoszą taki sukces – dodaje.

Zdaniem gościa audycji „Na cztery ręce”, Szwecję można obecnie uznać za „zagłębie” kryminalnych powieściopisarzy, którzy ponadto należą do światowej elity literackiej. – Klasykami kryminałów w szwedzkim wydaniu jest duet Mai Sjöwall i Pera Wahlöö. Mimo upływu lat ich powieści są wciąż wznawiane – zauważa Mariusz Czubaj. To dowód na to, że szwedzki kryminał reprezentuje wysoki poziom.

Gość Czwórki zwraca uwagę, że szwedzcy pisarze bardzo dużo czerpią ze swoich doświadczeń życiowych i zawodowych, co w literaturze bywa kluczem do sukcesu. Doświadczenia niektórych szwedzkich pisarzy są wręcz na wagę złota. – Jens Lapidus jest prawnikiem i kiedy coś opisuje, to wie, o czym pisze – zauważa Mariusz Czubaj.

Szwedzcy pisarze – w przeciwieństwie do kolegów po piórze z innych krajów – doceniają rolę przyrody w budowaniu nastroju opowieści. – W szwedzkiej literaturze jest specyficzna aura, klimat, które odgrywają dość ważną rolę i potęgują wrażenia. Zjawiska przyrodnicze i sama przyroda stanowią zarazem rzeczywiste i symboliczne dopełnienie zdarzeń – tłumaczy Mariusz Czubaj. – To kryminał symboliczny – puentuje.

Szwedzcy pisarze nie zawsze kochali kryminały. Dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku ten gatunek literacki zdobył tam ogromną popularność – zauważa  Mariusz Czubaj.

Gość Czwórki sam jest autorem kryminałów. W 2008 roku wydał powieść "21:37".

Więcej w rozmowie Bogusi Marszalik i Huberta Augustyniaka z Mariuszem Czubajem. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap/ŁSz

Zobacz więcej na temat: literatura Szwecja
Czytaj także

Przepis na dobry kryminał

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 14:35
Ciekawość, kto zabił - to według Ryszarda Ćwirleja sposób na napisanie porywającej, tajemniczej i trzymającej w niepewności książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moje książki" - Angelus 2010

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 20:09
Cztery książki polskie, dwie rumuńskie, jedna autora węgierskiego. Tegoroczna siódemka finału Nagrody Literackiej Europy Środkowej wydaje się bardzo wyrównana
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weekend z Mario Vargasem Llosą w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 16:26
Zapraszamy w sobotę – na słuchowisko "Kto zabił Palomina Molero?" – oraz w niedzielę – do "Zakładki literackiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tridulki" tańczą jak Fasolki zagrają

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 14:26
Tridulki to trzy animowane postaci, które występują w „teledyskach” do kultowych piosenek z programu „Tik-tak”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tridulki" tańczą jak Fasolki zagrają

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 23:59
Tridulki to trzy animowane postaci, które występują w „teledyskach” do kultowych piosenek z programu „Tik-tak”.
rozwiń zwiń