Należy leczyć, a nie karać

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 15:50
O postulatach dotyczących prawa narkotykowego i metod leczenia osób uzależnionych od narkotyków mówił w Czwórce były szef Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej - Jacek Charmast.
Audio

– Celem naszego ruchu obywatelskiego jest proponowanie odpowiednim instytucjom i organizacjom różnych rozwiązań strategicznych, związanych z problemem uzależnienia od narkotyków – wyjaśnia Jacek Charmast, były szef Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej. O głównych postulatach ruchu mówił w audycji „Pod lupą”.

Jak tłumaczy gość Czwórki, zarówno polskie prawo narkotykowe, jak i metody leczenia oferowane osobom uzależnionym wymagają zmian.

Jacek Charmast zwraca uwagę, że obecne przepisy prawne są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie. – Nasze prawo przedkłada represje nad leczenie, a w innych krajach europejskich jest zupełnie odwrotnie – podkreśla.

Gość Justyny Dżbik tłumaczy dalej, że poza naszymi granicami, osoba, która jest uzależniona od narkotyków i z tego powodu popadła w konflikt z prawem, w pierwszej kolejności poddawana jest specjalistycznym oddziaływaniom terapeutycznym, profilaktycznym i edukacyjnym, a po środki karne sięga się, gdy te oddziaływania zawiodą lub nie rokują na przyszłość. – Jesteśmy za humanizacją polskiego prawa narkotykowego – podkreśla Jacek Charmast.

Jakich konkretnie zmian w prawie chciałaby Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej? Jak tłumaczy gość „Pod lupą”, ruchowi zależy na tym, by zaczęto stawiać leczenie ponad karanie oraz by ustanowione zostały przepisy mówiące o współpracy pomiędzy organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości z ośrodkami terapeutycznymi. – Ośrodki już są przygotowane do tego, by poradzić sobie z możliwymi nowymi zadaniami, jakie mogą na nie spaść w związku z leczeniem osób, które popełniają przestępstwa w związku z uzależnieniem lub posiadaniem narkotyków – podkreśla Jacek Charmast.

– Walczymy ponadto o wprowadzenie europejskiego modelu leczenia: modelu, który zabezpiecza podstawowe potrzeby lecznicze i pomocowe osób uzależnionych – dodaje gość Justyny Dżbik. Jacek Charmast zwraca uwagę na kuriozalną różnicę pomiędzy polskim i europejskim modelem. – Mamy słabo rozwinięte leczenie ambulatoryjne, które na zachodzie jest podstawowym narzędziem – wyjaśnia.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Jackiem Charmastem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Zobacz więcej na temat: POLSKA Justyna Dżbik Europa
Czytaj także

Dopalacze kością niezgody

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2010 20:10
Zwolennicy dopalaczy uzyskali niespodziewane poparcie ze strony naukowców, którzy twierdzą, że ich delegalizacja, to złe posunięcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marihuana paraliżuje w godzinach szczytu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 16:29
Władze Warszawy ze względów bezpieczeństwa nie zgodziły się na marsze zwolenników legalizacji marihuany. - I bardzo dobrze - cieszy się szef Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napoje energetyczne biletem w świat uzależnień

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 15:38
Napój energetyczny produkcji Dawida Bratki, zwanego „królem dopalaczy”, poddany zostanie szczegółowym badaniom – zapewnia prof. Mariusz Jędrzejko.
rozwiń zwiń