X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Problematyczny źródłosłów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 15:46
Słowo "degrengolada" pochodzi z języka francuskiego, natomiast "matuzalem" z Biblii – wyjaśnia ekspert.
Audio

– W przypadku wielu słów jest tak, że nie wiemy skąd pochodzą, ale na szczęście istnieją i takie słowa, których źródeł możemy się łatwo dopatrzyć – zauważa dr Jagoda Bloch z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego wyjaśniała słuchaczom Czwórki, skąd w naszym języku wzięły się niektóre przedziwne słowa, takie jak np. "matuzalem", "degrengolada" czy "melepeta".

Jak tłumaczy dr Jagoda Bloch, słowo "matuzalem" zaczerpnięte zostało z Biblii. – W jednej z opowieści występował prorok o imieniu Matuzalem, który żył ponad 900 lat. Właśnie w oparciu o jego postać, pojawił się w języku polskim zwrot "matuzalemowy wiek", którego należy używać do opisu osoby bardzo leciwej. Samo słowo oznacza człowieka bardzo sędziwego – wyjaśnia.

A jaki jest źródłosłów pojęcia "degrengolada"? W rozmowie z reporterką Czwórki Eweliną Grygiel, dr Jagoda Bloch przyznaje, że jest to zapożyczenie z języka francuskiego. – Francuskie słowo "dégringolade" oznacza upadek w znaczeniu zaniku wartości moralnych i estetycznych. Zostało zaczerpnięte do naszego języka, gdyż widocznie brakowało nam jednego pojęcia na określenie tego zjawiska – tłumaczy.

– Natomiast słowo "melepeta" jest emocjonalizmem. To pojęcie zostało stworzone na użytek obrażenia kogoś, pokazania, że ktoś jest fajtłapą, niezdarą – wyjaśnia dr Jagoda Bloch.

W tym miejscu rodzi się pytanie: Dlaczego w naszym języku znajduje się tyle zapożyczeń? Zdaniem dr Jagody Bloch, przyczyn jest kilka. Z jednej strony w naszym słowniku brakuje po prostu pojęć określających pewne zjawiska czy sytuacje. W takim wypadku czerpiemy np. z dobrodziejstw innych języków albo z Biblii.

Z drugiej strony emocje odgrywają dużą rolę w słowotwórstwie. – Szczególnie dużo tworzymy onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych. Ich źródeł dopatrujemy w brzmieniu jakiś przedmiotów czy zjawisk (np. szumu wiatru) – tłumaczy gość „Pod lupą”.

– Wiele nowych słów pojawia się w języku także za sprawą młodzieży, która w tej kwestii jest bardzo kreatywna i pomysłowa – dodaje dr Jagoda Bloch.

Więcej w rozmowie Eweliny Grygiel z dr Jagodą Bloch. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Zobacz więcej na temat: KULTURA ewelina grygiel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mowa dzieci trudna jest

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 10:29
Nie tylko rodzice, ale i specjaliści, uważają, że język dziecięcy jest jednym z najtrudniejszych do opanowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 14:00
Odpowiedz na pytanie i wygraj iPoda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto ojczystego języka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 20:12
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego oraz projekt małych form teatralnych Teatru Studio - "Studio In Progress".
rozwiń zwiń