Niespokojna dusza Adama Sztaby

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 13:00
- Wszystkiego dotykam, ale tak po trochu. Mam wieczny niepokój – mówi o sobie Adam Sztaba, dyrygent, kompozytor, producent i aranżer muzyczny.
Audio

Tworzy pod wpływem chwili. Jak sam mówi, natchnienie dopada go nagle, w wannie, w samochodzie, w samolocie...

- Nie ma nic i nagle po jakiejś myśli coś się zapełnia w głowie i już jest – wyjaśnia muzyk.

W ten sposób postają najznakomitsze dzieła Adama Sztaby. Jesienią tego roku najprawdopodobniej zostaną zebrane na pierwszym solowym albumie muzyka. Jak zdradza, będzie się starał, by niemal każdy utwór wykonywany był wraz z innym artystą. Tak z resztą wygląda to na albumach jego idola – Quincy Jonesa.

Stara się nie klasyfikować muzyki, ani jej twórców. Nie uważa, że jazz czy muzyka klasyczna są lepszym typem sztuki. Jednocześnie podkreśla, że mówienie o muzyce przychodzi mu z trudem.

- Dopóki nie zobaczę, to nie wiem, bo o muzyce czy sztuce trudno się mówi – wyznaje Adam Sztaba.

Śledząc jego karierę znajdziemy w niej udział w telewizyjnych show jak "You Can Dance", "Taniec z Gwiazdami", czy obecnie jako juror w "Must Be The Music".

- Bycie jurorem to piekielnie trudne zadanie. To "zabawa w Pana Boga", gdyż  decyduje się o losie ludzi. Można swoją opinią zachęcić, ale można też zrazić uczestnika i on jakby traci już siły do dalszej pracy -  tłumaczy.

A co, poza udziałem w telewizyjnych show, robił Adam Sztaba w ostatnim czasie? Kompozytor wspomina „Koncertu Jednego Serca” dla ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Miałem trochę obaw, bo nie lubię pompatycznych koncertów, pełnych patosu i obawiałem się przez chwilę, że to może być taki koncert – mówi Adam Sztaba, po czym dodaje, że jak tylko przyszedł na pierwszą próbę, wszelkie jego wątpliwości się rozwiały.

Poza nim w koncercie wzięli udział m.in. Kasia Groniec, Michał Bajor, Ryszard Rynkowski i Edyta Górniak.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o koncercie w Teatrze Wielkim, a także jak to było z hymnem Polski, który wykonała w Korei Edyta Górniak, czym się różni dyrygowanie symfoniczne od big bandowego? Fragment audycji "Pod Lupą" znajdziesz w ramce po prawej stronie.

KaW

Czytaj także

Kacezet i Dreadsquad w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 18:30
"Ministerstwo Dźwięku" zaprasza na koncert - sobota, 19 marca, godzina 18.00. Słuchaj i oglądaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inspiracje Natalii K.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 11:47
- Źródłem inspiracji jest dla mnie życie i droga, którą się w nim przechodzi – mówi Natalia Kukulska. O o swojej najnowszej płycie artystka opowiadała w audycji "Bed and Breakfast".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pinnawela zagra w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 08:00
Materiał z wydanej w marcu płyty "Renesoul" artystka zaprezentuje na czwórkowej scenie 2 kwietnia o godzinie 18:00. Słuchajcie i oglądajcie!
rozwiń zwiń