Kto stoi za wielkimi przebojami gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 15:15
– Dziś bywa tak, że piosenkarz nawet nie umie śpiewać. Bo nie musi. Musi za to wyglądać – mówi dziennikarz Jacek Skolimowski. O tym, kto, co i dla kogo napisał, a także, kto nie pisze własnych utworów, a dostaje za nie nagrody – w audycji "Pod Lupą" Kasi Dydo.
Audio
  • Rozmowa z Jackiem Skolimowskim, dziennikarzem muzycznym.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że za powodzeniem gwiazd i popularnością ich piosenek często stoją "szare eminencje", czyli… np. tekściarze. O tych "cichych przywódcach" w audycji "Pod Lupą" Kasi Dydo.

 – Mówimy nie o sztuce, tylko o rozrywce. Gwiazda nie musi być artystą, nie musi kreować, tylko wykonywać, ma przyciągać wzrok i robić show – tłumaczy Jacek Skolimowski, dziennikarz muzyczny.

Niektórzy tekściarze, po napisaniu kilku międzynarodowych przebojów dla innych, postanowili wypłynąć na szerokie wody i swój talent przekuć w realny sukces. Tak zrobił na przykład amerykański wokalista Bruno Mars, który wcześniej pisywał teksty piosenek między innymi dla Rihanny. – Teraz debiutuje też brytyjska wokalistka Jesse Jay, która wcześniej przez długie lata parała się pisaniem dla znanych piosenkarzy – wymienia Skolimowski. Pisaniem dla innych zajmowała się także… Lady Gaga. A jak to jest na polskim rynku?

Życzylibyśmy sobie, by gwiazda, która stoi na scenie, była także prawdziwym artystą. Myślimy, że to ona pisze tekst, muzykę, tańczy i śpiewa. Tymczasem za tym stoi cały przemysł muzyczny, a w machinie jaką jest stworzenie "gwiazdy" każdy jest odpowiedzialny za co innego. – Bywa, że taka "gwiazda" nawet nie śpiewa, są od tego programy komputerowe – sprowadza nas na ziemię Skolimowski. – Czasem wygląd wystarczy, bo musi być show - dodaje.

Więcej na ten temat dowiecie się, słuchając audycji Kasi Dydo "Pod Lupą" (w ramce po prawej stronie).

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znaleziono pudła z ocenzurowanymi tekstami legend Jarocina

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 13:06
Odkryto je w jednym z pomieszczeń Jarocińskiego Ośrodka Kultury. To tylko część pamiątek po festiwalach z lat osiemdziesiątych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niespokojna dusza Adama Sztaby

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 13:00
- Wszystkiego dotykam, ale tak po trochu. Mam wieczny niepokój – mówi o sobie Adam Sztaba, dyrygent, kompozytor, producent i aranżer muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualna dziewczyna na zamówienie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 09:30
- Taki profil symuluje prawdziwą relację. Na koncie użytkownika publikowane są nawet komentarze od wirtualnego partnera – wyjaśnia zasadę działania "Cloud Girlfrend" Łukasz Misiukanis, gość programu "Pod Lupą".
rozwiń zwiń