MTV trzydzieści lat po powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 16:27
Ta najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie na początku swojej działalności posiadała licencję na emisję zaledwie 180 teledysków. Dziś na jej antenie można oglądać już nie wideoklipy, ale reality show…
Audio

Stacja ruszyła 1 sierpnia 1981 roku o godz. 12.01. Jako pierwszy na jej antenie wyemitowany został teledysk grupy The Buggles zatytułowany "Video killed the radio star". Wtedy też zaczęła się moda na teledyski… Mało kto wie, że właśnie dzięki MTV mamy coś takiego, jak wideoklipy, gdyż to ona upowszechniła tę formę przekazu.

Na przestrzeni lat formuła stacji znacznie się jednak zmieniła się. Programy stricte muzyczne wyparte zostały przez reality show typu "Moje supersłodkie urodziny", "Date my mum", "Penetratorzy" czy "Paris Hilton – Kumpela na zabój".

Przyczyną tej zmiany był rozwój rynku muzycznego w Internecie. Szczególnie powstanie serwisów takich, jak youtube, gdzie każdy w dowolniej chwili może obejrzeć dowolny teledysk.

Zdaniem Bartka Koziczyńskiego – dziennikarza muzycznego, kanał MTV powinien wykreślić "M" ze swojej nazwy, gdyż tak naprawdę daleko mu do telewizji muzycznej, jaką był jeszcze kilkanaście lat temu. – W latach 90. MTV było potężnym medium, dziś jest tylko jedną z wielu telewizji tematycznych. MTV zrobiło to na swoje własne życzenie, wycofując muzykę i zastępując ją programami satyrycznymi, komediowymi czy reality show – mówi.

Zobacz wideoklip The Buggles:

Jak twierdzi dziennikarz, biorąc nawet pod uwagę dostępność teledysków, telewizja mogła pójść chociażby w stronę retransmisji koncertów czy prezentowania wywiadów z gwiazdami.

W 2000 roku swoją działalność rozpoczęła MTV Polska. Więcej o tym w audycji "Pod lupą".

Radio na wizji jest równie rewolucyjnym pomysłem, co MTV w 1981 roku, ale szczegółów na ten temat dowiesz się słuchając całek rozmowy Kasi Dydo z naszą czwórkową reporterką.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego Polacy nie zrozumieli debiutu Golden Life

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 17:00
Ile razy to słyszeliśmy: "wreszcie polski zespół którego nie będziemy się wstydzić za granicą!". Jednym z pierwszych towarów eksportowych po 1989 roku miał być zespół Golden Life. Wczesne losy grupy poznaliśmy w audycji "Historia Pewnej Płyty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Metz o złotej erze klipów w MTV

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 10:25
Gościem najbliższego spotkania z cyklu "dźwięk + obraz" będzie dziennikarz Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audioriver 2011: festiwal pełen wielkich nieobecnych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2011 13:00
- Przez te 5 lat zgromadziła się spora liczba artystów, którzy do tej pory nie mogli wystąpić na naszej imprezie, teraz nadrabiamy te zaległości – mówili w audycji "Na cztery ręce" organizatorzy płockiego święta muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audioriver 2011 – kulisy i wrażenia (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 10:13
Kolejna edycja festiwalu muzyki elektronicznej i niezależnej odbywającego się w Płocku, to już historia. Relację z imprezy, której patronowała Czwórka, przygotowała Ewelina Grygiel.
rozwiń zwiń