Psychika to filar sportu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 20:06
Czy można uprawiać sport w Internecie? – Można – stwierdza bez wahania psycholog sportu dr Dariusz Parzelski.
Audio

W rozmowie z Justyną Dżbik, dr Dariusz Parzelski, kierownik Zakładu Psychologii Sportu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, opowiada o sporcie, rywalizacji on-line, psychologii i nowym kierunku studiów.

- Rywalizacja sportowa w sieci rządzi się swoimi prawami, ale elementy niezbędne do uprawiania takich sportów na wysokim poziomie są podobne w sporcie tradycyjnym. Trzeba  trenować, trzeba się rozwijać, dbać o ciało, przestrzegać diety – mówi ekspert.

W rozgrywkach on-line, pomimo tego, że sport rozgrywa się głównie w głowie, gra całe ciało zawodnika. Oni także muszą dbać o swoją kondycję psychiczną. – Jeżeli ciało nie będzie czuło komfortu, głowa nie będzie podejmowała dobrych decyzji – wyjaśnia Parzelski.

Czterema filarami sportu są taktyka, technika, ciało i psychika. Rozwój jest ważny we wszystkich tych obszarach. Jak podkreśla ekspert, sportowcy dziś nie przychodzą do psychologa tylko z problemem. Często szukają podpowiedzi jak się rozwijać – gdy ich wyniki są dobre, chcą, by były jeszcze lepsze.

Dla wszystkich pasjonatów psychologii, którzy chcą pracować ze sportowcami, powstał nowy kierunek studiów. - "Psychologia sportu" to kierunek wyjątkowy w Polsce i Europie. Jest nauczany tylko na jednej uczelni w Wielkiej Brytanii, teraz będzie na SWPS. Przekazywana wiedza powinna służyć tym, którzy funkcjonują w sporcie – zawodnikom, trenerom, rodzicom zawodników – mówi gość audycji.

Więcej szczegółów o pracy psychologa sportu poznać można słuchając dźwięku całej audycji.

pg

Czytaj także

Polskie dzieci są coraz mniej sprawne

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 12:00
Sport uprawiają regularnie, ale tylko na komputerze. Na lekcjach wychowania fizycznego jest znacznie gorzej. Tam dzieci ćwiczą, bo muszą. Reszta posiada zwolnienia lekarskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzenie, które poczujesz

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 13:15
Czyli kilka słów o intuicji. Sprawdzamy, czy możliwe jest wyczucie czyjegoś spojrzenia lub obecności innej osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiech cię ośmieli

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 15:40
Rozbawienie powoduje wzrost śmiałości w kontaktach z innymi ludźmi i sprawia, że jesteśmy pozytywniej nastawieni do innych osób - wynika z badań wykonanych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń