Ta książka zdradza tajniki języka futbolu!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 14:47
Spadający liść, cięta róża czy długi słupek – te tajemnicze zwroty mają swoje znaczenie. Udostępnić je szerszemu gronu odbiorców wraz z wyjaśnieniem zdecydował się Marcin Rosłoń, były piłkarz Legii Warszawa, a obecnie komentator sportowy.
Audio

Na rynku wydawniczym pojawiła się książka "Mowa trawa. Słownik piłkarskiej polszczyzny" autorstwa Marcina Rosłonia. Jest to publikacja jedyna w swoim rodzaju, bo jeszcze nikt nie stworzył książki pełnej anegdot, powiedzonek, cytatów wprost z szatni czy z boiska i zwrotów używanych przez piłkarzy, trenerów oraz środowisko piłki nożnej.

– Tam jest wszystko to, co przeżyłem, zasłyszałem, czego się dowiedziałem i pamiętam – zdradza Marcin Rosłoń.

Jak przyznaje gość "Pod lupą" podczas prac nad tworzeniem książki rozmawiał zarówno z młodymi chłopcami, którzy kopali piłkę pod blokiem, jak i swoimi trenerami z dzieciństwa. – Starałem się czerpać z najrozmaitszych źródeł – mówi.

Jak się okazuje z książki "Mowa trawa. Słownik piłkarskiej polszczyzny" można dowiedzieć się nie tylko, co znaczą w piłkarskim slangu słowa skarbonka, miód czy malina, ale też poznać bliżej postać Marcina Rosłonia. – Przy haśle "chrzest" można się na przykład dowiedzieć, jakie były moje początki, mój chrzest – zdradza.

Gość Czwórki zaznacza, że jest to książka dla wszystkich. Uwagę piłkarzy i "ludzi z branży" powinny jego zdaniem zwrócić anegdoty i powiedzonka, natomiast tych, którzy nie są związani ze światem piłkarskim, poszczególne hasła.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Marcinem Rosłoniem.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Banksy. Nie ma jak w domu" - książka Steve’a Wrighta

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 10:00
Publikacja ta jest połączeniem przewodnika, reportażu i albumu, będącego hołdem dla sztuki Banksy’ego oraz wnikliwym obrazem kontrowersyjnego artysty, określanego często jako znanego z faktu, że nic o nim nie wiadomo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Kalisz "robi słonia" dla Kasi Klich (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 14:10
Grzegorz Miecugow i Artur Andrus to goście nowego projektu autorki przeboju "Lepszy model". Teraz zajęła się ona pisaniem i nagrywaniem literatury dziecięcej. A w Czwórce zdradziła, dlaczego wszystkie matki chcą być z Kaliszem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowo szczera książka o Indiach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 13:14
– Nie pisałam tej książki dla zadowolenia czytelnika, ani zadowolenia siebie. Nie tak widzę rolę reportera. Powstała jedyna książka, jak mogła powstać – przyznaje Paulina Wilk, autorka publikacji "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii".
rozwiń zwiń