Ikony – obrazy, które się pisze lub maluje

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 15:06
O różnicach między tymi dwoma podejściami do tworzenia obrazów charakterystycznych dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich rozmawialiśmy z artystką Alicją Tuz, prowadzącą warsztaty malowania ikon.
Audio
Ikony   obrazy, które się pisze lub maluje

- O ikonach mówi się, że się je pisze, bo z języka rosyjskiego "pisać" oznacza "malować", a poza tym w ikonach zawarta jest treść, zawierają bardzo bogatą symbolikę i odczytuje się je poprzez te symbole – mówiła w Czwórce malarka Alicja Tuz.

Artystka ma też swoją prywatna teorię na temat różnicy między pisaniem i malowaniem tych sakralnych malowideł. Jej zdaniem ikonę pisze się wtedy, gdy towarzyszą temu pogłębione studia teologiczne. W momencie, gdy tworzenie obrazu ogranicza się wyłącznie do sfery technicznej, wtedy ikony się maluje.

Niełatwą wiedzą na temat malowania ikon artystka na co dzień dzieli się w trakcie warsztatów prowadzonych w Oratorium Świętokrzyskim. O technice malowania świętych postaci opowiedziała również w audycji "Pod lupą".

- Tradycyjnie ikony maluje się przy użyciu tempery jajowej, czyli farby przygotowanej na bazie żółtka wzbogaconego piwem, werniksem lub winem, zmieszanego z odpowiednim pigmentem. Ja stosuję współczesną technikę i maluję farbami akrylowymi. Kolory są ważne, więc one muszą być nasycone i intensywne. Nie są to najtańsze farby z marketu – opowiadała Tuz.

Więcej na temat techniki malowania ikon, i symboliki tych obrazów dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: malarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ikony – deski pełne cudów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2007 11:03
Na początku swej długiej historii ikony-portrety były oznaką pamięci i czci, jaką darzono osoby zmarłe, szanowane i podziwiane za życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesny malarz ikon

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 07:50
Kobiety i ikony to dwa najważniejsze tematy twórczości Jerzy Nowosielski. I tylko na pozór są ze sobą sprzeczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

One nie tylko "ładnie wyglądają na ścianie"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 14:53
- Wielkość Jerzego Nowosielskiego nie polega na jego sukcesie komercyjnym. Zauważmy w końcu dramatyzm jego dzieł, ich głębię - apeluje Krystyna Czerni, autorka monografii artysty.
rozwiń zwiń