"Jeden z pudli przeznaczony jest dla Dody"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:14
W warszawskiej galerii MiTo Art Cafe Books zagościło stado kilkudziesięciu pudli. O tym skąd tam się wzięły i jakie są ich postulaty opowiedział w Czwórce właściciel galerii Piotr Seweryn Rosół.
Audio

- Na razie pudle są bardzo spokojne, czytają książki - żartował gość audycji "Pod Lupą”. Do galerii MiTo pieski przyjechały prosto z Krakowa razem ze swoim twórcą Łukaszem Błażejewskim, absolwentem wrocławskiej ASP. To w murach tej zacnej uczelni w 2007 roku artysta stworzył prototyp pierwszej figury pudla. Od tamtego czasu powstało już kilkadziesiąt sztuk zwierząt. Psiaki stworzyły "mobilną farmę pudli" i podróżują po galeriach.

- Pudel kojarzy się ze splendorem i z czymś zbędnym. Pudel wśród psów, to jest artysta wśród ludzi. On musi zapracować sobie na swoją pozycję, jest zabawką jest inny odmienny – wyjaśniał symboliczne znaczenie zwierzęcia Piotr Seweryn Rosół.

Figury psów są wykonane z żywicy mają różne rozmiary i kolory, zaś ich ceny związane są z historycznymi okolicznościami. - Jest taka wersja podstawowa pudli i one zostały i ochrzczone dlatego kosztują 966zł. One mają mieć swoje życie, dlatego my o nich opowiadamy jako o  żywych obiektach. – opowiadał rozmówca Justyny Dżbik.

Piotr
Piotr Seweryn Rosół i Justyna Dżbik/fot. Aurelia Chmiel

Póki co 17 pudli znalazło swych właścicieli. Wśród nich znaleźli się politycy z pierwszych stron gazet, uczeni, dziennikarze, drobni przedsiębiorcy oraz słynni dizajnerzy. Jednego z pudli artysta chciałby podarować Dodzie.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Zachęcamy również do wysłuchania rozmowy z Ewą Pawlak, właścicielką pudli.

Ewa
Ewa Pawlak z pudlem/fot. Aurelia Chmiel

bch

Czytaj także

Porcelana jest kapryśna

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 16:22
- Można próbować ją okiełznać, tak jak to robią w fabrykach, a można z nią współpracować i to jest typ, który ja preferuje – mówiła w Czwórce Monika Patuszyńska, kuratorka wystawy "Porcelana inaczej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez soję nie staniesz się kobietą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:00
Trwa Tydzień Wegetarianizmu. Wielu twierdzi, że podstawą diety wegan jest soja - czy to prawda zapytaliśmy Emila Stanisławskiego z Fundacji Viva!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postępujemy ekologicznie, bo to się nam opłaca

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 09:00
- Z badań wyszło nam, że Polacy do zachowań proekologicznych są zmotywowani przede wszystkim ekonomią. Dlatego stworzyliśmy takie pojęcie jak ekonologia – mówiła w Czwórce Aleksandra Boćwińska, koordynatorka akcji projektgospodarni.pl.
rozwiń zwiń