Autostopem przez kraj Drakuli

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 05:00
Rumunia słynie z krajobrazów, kontrastów, pięknych widoków i hrabiego Drakuli. Najwygodniej zwiedza się ten kraj autostopem - to już pewna rumuńska tradycja.
Audio

Autostopowicze często za kraj swej wędrówki obierają Rumunię. Oprócz wspaniałych krajobrazów odnajdują tam wspaniałe warunki do podróży tzw. "okazją". Czasem za podwiezienie trzeba zapłacić, jednak w większości przypadków turystom udaje się zaoszczędzić na transporcie.

- W Rumunii bywały momenty, że "na stopa" łapaliśmy furmanki. Mieliśmy też okazje pojechać na pick-upie, co w Polsce jest to nie do pomyślenia - opowiada Ewa Pieczyńska, autorka bloga autostops.blogs.pl w rozmowie z Beatą Kwiatkowską. - Rumunia to cudny krajobrazy, wiatr we włosach - bajka - dodaje.

W Rumunii obowiązują dwie podstawowe metody łapania stopa: na kciuka i na kartkę, na której napisany jest cel naszej trasy.

Oczywiście "okazja" to nie jedyna forma transportu w kraju Drakuli, zawsze można wybrać pociąg czy samochód, a w góry najlepiej udać się na piechotę. - Jak byłem w Rumunii to spędziłem ten czas sam, w górach, z namiotem. Polecam ten kraj każdemu - mówi dr Adam Burakowski autor książki "Rumunia kraj smutny, pełen humoru".
W Rumunii wakacje możemy spędzić w górach i nad morzem. Warto wiedzieć, że to kraj ogromnych kontrastów, bogactwo miesza się z biedą.

Stolica kraju może pochwalić się jednym z największych budynków na świecie. - Jest to drugi po Pentagonie budynek. Wybudowany dla komunistycznego dyktatora tzw. Dom Ludu, dziś mieści się tam siedziba parlamentu. Nie jest piękny, ale na pewno jest ciekawy - mówi Burakowski.
Będąc w Rumunii koniecznie trzeba zobaczyć Bukowinę, nazywaną wizytówką kraju, warto też wybrać się do regionu o nazwie Maramuresz i zobaczyć wesoły cmentarz. Dlaczego wesoły i czemu w Bukowinie ciężko nie rozmawiać po polsku w audycji "4 do 4" opowiadał Stanisław Figiel - pilot wycieczek i autor przewodników po Rumunii - Posłuchaj załączonej audycji.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Olgi Mickiewicz o słynnym Drakuli, wampirze z Transylwanii.

(pj)

Czytaj także

Podróż na wschód. Cel: Gruzja

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 15:41
Gruzja to kraj morza i gór, bakłażana na 1001 sposobów, najdłuższych toastów i przepięknych tańców mówiących o charakterze narodu. Krzysiek Grzybowski, Kasia Tarnopolska i ich gość przekonują w Czwórce dlaczego warto się tam wybrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słomiany zapał protestujących przeciw ACTA

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 15:16
W styczniu tysiące ludzi w Polsce wyszło na ulice by protestować przeciwko ACTA. Dziś, gdy głosowano nad projektem, w mediach i na ulicach cisza. Załatwiliśmy wszystko w styczniu, a może zapomnieliśmy o sprawie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Flamandzka Wenecja z czekoladą

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 08:00
To miasto zachwyca swym klimatem, uliczki pachną aromatyczną czekoladą i wybornym piwem. Aż dziw bierze, że Polacy tak rzadko tam jeżdżą.
rozwiń zwiń