Kamienne łoża na Orkadach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 09:00
Tajemnicze wyspy na północy Szkocji od dziesięcioleci przyciągają archeologów z całego świata. Turyści własnoręcznie mogą tam nawiązać kontakt z ludźmi sprzed tysięcy lat.
Audio

Stadion Glasgow Rangers, jezioro Loch Ness I prastary Edynburg, to sprawdzone klasyki szkockiej turystyki. Wybierając się w te rejony warto też jednak odwiedzić miejsca mniej oczywiste, nie koniecznie mniej piękne. Jednym z najciekawszych regionów kraju Williama Wallace’a jest archipelag około 70 wysp, nazywanych Orkadami. Jak opowiadała goszcząca w Czwórce podróżniczka, Olga Morawska, zachwycą nas tam nie tylko widoki.

- Na Orkadach jest bardzo dużo stanowisk archeologicznych ponieważ odkryto tam osady ludzkie sprzed 5-6 tysięcy lat.

W świetnie zachowanych budowlach, będziemy mogli przekonać się jak niedogodne warunki bytowania mieli ludzie przed wiekami. – Wszystko jest tam z kamienia i łóżko i stół, przypomina to trochę domek Flinstonów –opowiadał gość audycji.

Wszechobecne i nieco dziwne uczucie wielkiej historii, to nie jedyne atrakcje Orkadów. O tym co warto zobaczyć na tych szkockich wyspach dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Olga
Olga Morawska/fot. Aurelia Chmiel

bch

Czytaj także

Blondynki w Stambule nie mają łatwo

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 12:10
Na szczęście namiętnych Turków da się utemperować przestrzegając jednej zasady. O życiu w Turcji i atrakcjach Stambułu opowiadała w Czwórce podróżniczka Katarzyna Kosińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sardynkowy i plażowy raj Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 12:18
Zobaczenie "Ciepłych gaci" i skosztowanie pasztetu z sardynek, to turystyczne obowiązki, każdego, kto wybierze się do Portugalii. O tym coraz częściej odwiedzanym przez Polaków kraju w Czwórce opowiedziała Anna Jasińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Konstancji musisz skoczyć z mostu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 12:00
Jest pięć razy większe niż Śniardwy i swymi wodami cieszy mieszkańców Austrii, Szwajcarii i Niemiec. W Czwórce sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają na turystów wypoczywających na niemieckich wybrzeżach Jeziora Bodeńskiego.
rozwiń zwiń