Jak przygotować stanowisko pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 16:12
Plecy bolą, a nogi cierpną? To może oznaczać, że mamy źle zorganizowane miejsce do pracy. Krzesło jest za nisko, biurko za wysoko, a komputer za bardzo z boku...
Audio
  • Jak przygotować swoje stanowisko pracy? (Czwórka/4 do 4)
Jak przygotować stanowisko pracy?
Foto: East News/Glow Images

- Żylaki, pajączki, opuchlizna stóp, zmęczenie, czy bóle głowy i oczu - to w efekcie także są choroby - tłumaczy Joanna Kamińska z Zakładu Ergonomii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. - Stanowisko pracy powinno być po prostu dostosowane do możliwości i potrzeb pracownika, tak, by pozycja nie wymuszała nadmiernego obciążenia kręgosłupa ani nóg, a praca mogła być wykonywana wygodnie.

Według przepisów, w przypadku osób spędzających dzień pracy przy biurku i komputerze, odległość oczu od monitora powinna wynosić około 60 cm. - Ale rozporządzenie, które to określa, zostało wydane dawno, a monitory są dziś dużo większe - tłumaczy ekspertka Czwórki. - Dlatego teraz ta odległość też powinna być większa, na przykład minimum półtorej przekątnej tego monitora.

Biurka rzadko mają regulowaną wysokość, dlatego często po prostu musimy dostosować się do mebli, które mamy. - Chodzi o to, by klawiatura była mniej więcej na wysokości łokcia - mówi - mówi Borkowska. - Dlatego, jeśli pracownik jest niższy, musi "podjechać" krzesłem do góry. Ci, którym w takiej sytuacji zaczną "zwisać" nogi, powinni zaopatrzyć się w odpowiedniej wysokości sparcie. Kąt zgięcia nóg powinien wynosić około 90 - 100 stopni.

Dowiedz się więcej o tym, jak przygotować stanowisko pracy, by siedzenie przed komputerem osiem godzin dziennie nie wpływało negatywnie na nasze zdrowie. Posłuchaj materiału Katarzyny Tarnopolskiej, klikając w plik dźwiekowy załączony do materiału.

(kd)

Czytaj także

Ogólnopolski Dzień Spacerowania. Bo spacer to zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 12:00
Spacerowanie to aktywność fizyczna, którą może uprawiać niemal każdy z nas. O tym przekonuje Odeta Moro-Figurska, dziennikarka i szefowa fundacji "Szczęśliwe macierzyństwo", która wspólnie z grupą lekarzy i ekspertów przygotowuje pierwszy Ogólnopolski Dzień Spacerowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deklaracja wiary lekarzy. Leczyć czy wierzyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 11:28
Ok. 3000 lekarzy zdecydowało się podpisać na Jasnej Górze "Deklarację wiary", zgodnie z którą nie będą oni wykonywać niektórych zabiegów i innych aktywności medycznych, sprzecznych z ich sumieniem, m.in. aborcji, in vitro czy przepisywanie środków antykoncepcyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z otyłością można walczyć przez edukację

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 16:00
Od lat utarło się, że człowiek fajny to ten szczupły. Jednak z drugiej strony w Polsce mamy do czynienia z najszybszym w Europie przyroście osób otyłych, szczególnie w młodym pokoleniu.
rozwiń zwiń