Wszystkie chwyty dozwolone - wolna amerykanka na rynku edukacji

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 09:00
Uczelnie walczą o studentów wszelkimi możliwymi metodami: obniżają kryteria przyjęć, kuszą kandydatów atrakcyjnymi praktykami, do indeksów dokładają atrakcyjne prezenty. A gdzie czas i miejsce na rzetelną wiedzę?
Audio

Metody, które stosują uczelnie, by przyciągnąć potencjalnych studentów mogą dziwić, albo nawet bawić.

– Najbardziej drażnią mnie uśmiechnięte pyski ludzi, którzy trzymają w rękach książki i zachwalają placówki – mówi Artur Walczyk, twórca Warszawskiej Szkoły Reklamy. – To jest straszne, nie można tego znieść. Bo formy, czy scenariusze reklam są zawsze nudne i powtarzalne.

Zdaniem eksperta bowiem trudna sytuacja finansowa uczelni wyższych sprawia, że ludzie odpowiedzialni za promocję myślą głównie technikami sprzedażowymi, a nie o to przecież chodzi. – Najważniejszy powinien być poziom nauczania i to, co uczelnia oferuje – mówi Kamil Melcer, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Natomiast sposób, w jaki pozyskuje się kandydatów, to już decyzja władz danej uczelni.

W ferworze walki o liczbę żaków nierzadko zapomina się jednak o jakości nauczania. Tymczasem wybór kierunku studiów to decyzja, która zaważy na całym dorosłym życiu abiturienta.

– Dlatego nie podejmuje się jej pod wpływem chwili, czy jednorazowej promocji – mówi w Czwórce Anna Wdowińska-Sawicka z "Perspektyw". – Jeśli nawet zdarzy się, że pierwszy wybór nie będzie najszczęśliwszy, to nie należy zaciskać pięści i być do końca życia księgowym, choć wcale się tego nie lubi, tylko próbować studiować coś innego, na przykład wymarzoną oceanografię.

Na szczęście uczyć się warto i studiować też, co pokazuje coraz większa liczba żaków. Dowiedz się więcej słuchając nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kandydaci studenci
Czytaj także

Studencie, każą ci płacić? Sprawdź, czy mają do tego prawo!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 16:00
Na wielu wydziałach wciąż trwa tzw. "kampania wrześniowa", czyli poprawkowa sesja egzaminacyjna. Warto wiedzieć, do kogo zgłosić się, gdy zauważamy, że płacić musimy za coś, za co nie powinniśmy. – To walka w słusznej sprawie, czyli o respektowanie praw studentów – mówi Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współlokator idealny czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 04:00
Castingi na wspólokatorów stają się coraz bardziej popularne, bo dobry lokator to skarb. Warto pamiętać, że na takim spotkaniu obie strony mogą stawiać pytania i wymagania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy problem: połowa Polaków z wyższym wykształceniem...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:30
Z badań wynika, że co drugi Polak ukończy studia przed 30. rokiem życia. To powód do dumy? Nie do końca. - W ostatnich latach uczelnie "poszły" w liczbę wypuszczanych absolwentów, a nie w jakość ich kształcenia - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń