Współlokator idealny czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 04:00
Castingi na wspólokatorów stają się coraz bardziej popularne, bo dobry lokator to skarb. Warto pamiętać, że na takim spotkaniu obie strony mogą stawiać pytania i wymagania.
Audio

Od października rusza nowy rok akademicki. Wrzesień to miesiąc, gdy brać studencka intensywnie poszukuje mieszkań. Nie jest to łatwe zadanie. Przekonał się o tym każdy, kto brał udział w castingu na współlokatora. Dobry współlokator to skarb. Zdarza się jednak tak, że musimy zamieszkać z osobą, której w ogóle nie znamy.

- Ze współlokatorami jest bardzo różnie. Jest w nas naturalna potrzeba wpływania na rzeczywistość, która nas otacza, wybierania, jeśli możemy, organizowania sobie życia. Z tego powodu pojawiły się castingi na współlokatorów - mówi Adriana Klos, psycholog, psychoterapeuta.

Karolina Pietkiewicz rzeczniczka Samorządu Studentów UW miała w swoim studenckim życiu wiele szczęścia przy wynajmowaniu mieszkań i co do współlokatorów, na których trafiała. - Uważam, że taki casting jest niezwykle stresującym wydarzeniem, dla osoby, która przez takie coś przechodzi. Choć dla osoby organizującej konkurs na pokój, może to być uzasadnione działanie - mówi studentka.

Wiele osób, organizujących castingi, bardzo wysoko stawia poprzeczkę potencjalnym współlokatorom. Szukają współlokatora idealnego. Można mieć poczucie, że nowemu mieszkańcowi nic nie będzie wolno, za wyjątkiem płacenia na czas.

Jest jednak też druga strona medalu, na co zwracają uwagę goście Krzysztofa Grzybowskiego. Potencjalni lokatorzy na castingu też nie zawsze mówią prawdę. Jednak codzienne zwykłe życie wszystko weryfikuje. - Prędzej czy później, a zwykle prędzej, wychodzi nasze prawdziwe oblicze - mówi psycholog.

Jak przygotować się do castingu, ale też, jak taki casting przeprowadzić w czwórkowym studiu podpowiadają Adriana Klos i Karolina Pietkiewicz - posłuchaj załączonej audycji "4 do 4".

(pj)

Czytaj także

Barwy kampanii społecznej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 11:00
Kampanie społeczne powinny zmuszać do myślenia, niekoniecznie zaś muszą szokować i słono kosztować. Jak samemu przygotować taką akcję radzą fachowcy z Creative Studio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamiast CV konfrontacja z kibolem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 15:23
Chcesz być sprzedawcą, wywiadowcą albo neurochirurgiem? Szykuj się na "stresujący wywiad". Oblewanie wodą, podcinanie krzesła czy konfrontacja z chuliganem jako nowe standardy rozmowy kwalifikacyjnej
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ten nowy" w nowej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 16:20
Pierwszy raz na studiach, w liceum, gimnazjum? Debiutujesz w nowym otoczeniu, nowej roli i nie wiesz jak się zachować? Zapewne zastanawiasz się, jak uniknąć stresu, jak się nie dać sprowokować i nie zostać ośmieszonym albo odtrąconym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie przegap szansy na stypendium

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 14:00
Większość okazji przechodzi nam koło nosa, bo nie uświadamiamy sobie nawet ich istnienia. By temu zaradzić serwis mojestypendium.pl na bieżąco zbiera wszystkie pojawiające się oferty wsparcia, nie tylko z Polski, ale też z zagranicy.
rozwiń zwiń