Co jest ważniejsze: cena, marka, czy… etyka w biznesie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 14:50
Jeden gest, drobny wybór jednego człowieka może coś zmienić na świecie? Zdaniem Dariusza Szweda, szefa Partii Zielonych, który gościł w Czwórce, w czasach, gdy ważny jest PR, a wizerunek marki jest bezcenny, globalna solidarność konsumentów, bądź pracowników jest niezwykle istotna.
Audio
  • Polacy też działają na rzecz "zielonego kupowania" – materiał Karoliny Mózgowiec
  • Rozmowa z Dariuszem Szwedem
  • Czy wiesz, co kupujesz? - sonda wśród słuchaczy Czwórki

Niedawno także głośno było o trwających kilka miesięcy protestach przeciwko bezwzględnemu wykorzystywaniu taniej siły roboczej z Kambodży przez jednego z producentów odzieży. To niewiele zmieniło, a konsumenci na całym świecie nie przestali kupować produktów tej marki. Być może dopiero uczymy się walczyć w słusznej sprawie?

– Dla konsumenta liczy się przede wszystkim to, by kupić dobry produkt. Ważna jest jakość i cena – mówi Jacek Sadowski z fundacji "Kupuj nasze". – Tego nigdy nie zmienimy. Prawda jest taka, że 70-80 proc. Polaków chce kupować rodzime produkty, ale w sklepie o tym zapominają, albo mają problem z wyborem, który produkt jest polski.

– Musimy poczuć, że taka walka jest w naszym interesie – mówi Dariusz Szwed, szef Partii Zielonych. Jego zdaniem bowiem łamanie praw człowieka jest powszechne i nie należy żyć w przekonaniu, że jak coś ma miejsce na drugim końcu świata, to nas to nie dotyczy. – Organizacje międzynarodowe wskazują, że na świecie może życ nawet ponad miliard "niewolników", czyli ludzi, którzy pracują zupełnie bez wynagrodzenia – mówi Szwed w Czwórce. – Jeśli nie będziemy zwracać na to uwagi, dostaniemy trochę tańszy produkt, ale niewiele tańszy. Globalna solidarność pracowników w korporacjach także jest niezwykle ważnym elementem... bojkotów.

O tym na co nas stać i w co się potrafimy zaangażowac jako konsumenci rozmawialiśmy w audycji "4 do 4". Zapraszamy do wysłuchania nagrań ze studia Czwórki.

Dariusz
Dariusz Szwed i Krzysztof Grzybowski w Czwórce/fot. W.Kusiński

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To, że lubimy kebab wcale nie znaczy, że jesteśmy tolerancyjni

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 15:54
Chcemy być postrzegani jako ludzie otwarci i tolerancyjni, tymczasem cały czas czai się w nas niechęć do "obcych". I choć w Polsce nadal mieszka niewielki odsetek obcokrajowców, to żyją oni obok - a nie z nami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejski ruch oporu? "Tacy buntownicy zmieniają świat"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 16:30
Nazywają się kolektywami i "ruchem twórczego oporu" w miastach, które ich zdaniem, zajęte są przez banki i polityków. Działając czasem na granicy prawa, próbują odzyskać przestrzeń dla mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma konfliktu pokoleń, ale młodzież jest rozpieszczona

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 17:00
Są niesamodzielni, bez pracy i bez pasji. Za to z wielkimi aspiracjami, świetnym samopoczuciem i długa listą znajomych na fejsie. Jeśli wierzyć wynikom badań, taki właśnie jest statystyczny młody Polak.
rozwiń zwiń