Bezdroża i zamarznięte rzeki Syberii. "To pierwotny świat"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 17:05
- Syberia to jest "dzikość", "bezmiar przestrzeni" – opowiada w Czwórce Tomasz Grzywaczewski, podróżnik i reporter. – To ziemia, jak sprzed pojawienia się człowieka.
Audio

Jeśli wydaje ci się, że tegoroczna zima jest w Polsce mroźna i śnieżna, wyobraź sobie, że na Syberii jest właśnie… o 40 stopni Celsjusza zimniej. – Poza tym właściwie nie ma tam dróg – opowiada Grzywaczewski. – Zwłaszcza w części północno-wschodniej jedynymi szlakami są rzeki. Zimą samochodami jeździ się więc po zarzniętej wodzie.

Na Syberię warto się wybrać, bo, zdaniem podróżnika, ten rejon świata przyciąga jak najprawdziwszy magnes. Pierwsze wrażenia po ujrzeniu Syberii także są podobno niezapomniane. – Gdy pierwszy raz wyjrzałem przez okno samolotu podczas lądowania, byłem przerażony jej bezmiarem. To było paraliżujące – wspomina Grzywaczewski. – Szczególnie, gdy zorientowałem się, że kilkunastometrowa przesieka w środku lasu to rzeka Lena, którą mieliśmy spływać.

Najciekawsze miejsca na świecie >>>

Na Syberii, jak przyznaje Grzewaczewski, niepodzielnie rządzi przyroda. – To gigantyczne przestrzenie – mówi podróżnik. – Podczas, gdy większość świata została już skolonizowana i opanowana przez człowieka, tym, co odróżnia Syberię od innych miejsc na kuli ziemskiej jest jej dzikość. Tam ludzie podporządkowani są naturze, a nie odwrotnie. To ludzie muszą żyć w jej rytmie i przetrwać w tamtejszych ciężkich warunkach. To taki pierwotny świat.

 

Dowiedz się więcej o Syberii, podróżowaniu Koleją Transsyberyjską, drodze z Moskwy nad Bajkał, i o tym, jak przetrwać na tej trudnej ziemi, słuchając nagrania z audycji "4 do 4".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Syberia POLSKA Moskwa

Czytaj także

Dublin: miasto piękne i… odrobinę przerażające

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:20
U2, Sinead O’Connor, James Joyce, czy Samuel Beckett to twórcy światowego formatu, pochodzący z Irlandii. Oprócz tego na świecie słynny jest irlandzki taniec i zielone piwo. Ta wyspa jest jednak także wymarzonym miejscem dla turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaliningrad: miasto, które potrafi zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 16:35
Kiedyś, zdaniem wielu, było to jedno z największych i najpiękniejszych miast Europy. Zdaniem wielu, historyczne nawałnice, które przetoczyły się przez Kaliningrad nie zmniejszyły jego uroku ani trochę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwatów warto chwalić i trzeba z nimi zaśpiewać!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 10:00
Lubią biesiadować, tak jak tańczyć i narzekać. To nie jedyne cechy, które łączą Chorwatów z Polakami. Więcej dowiesz się z kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego "Z przewodnikiem". Tym razem ruszamy nad Adriatyk.
rozwiń zwiń