Chorwatów warto chwalić i trzeba z nimi zaśpiewać!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 10:00
Lubią biesiadować, tak jak tańczyć i narzekać. To nie jedyne cechy, które łączą Chorwatów z Polakami. Więcej dowiesz się z kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego "Z przewodnikiem". Tym razem ruszamy nad Adriatyk.
Audio
  • Zwiedzaj Chorwację po sezonie i poznaj najciekawsze zakątki

Od wielu lat Chorwacja jest jednym z ulubionych miejsc, gdzie Polacy spędzają swoje wakacje. Głównie w lecie i nad morzem. Tymczasem region ten posiada dużo więcej atrakcyjnych lokalizacji, którym warto przyjrzeć się z bliska.
 - W drodze nad Adriatyk warto zrobić sobie przystanek w Zagrzebiu - zachęca Monika Wilkowska. - Mamy tutaj Muzeum Zerwanych Więzi oraz stadion Maksimira, który przyciąga fanów futbolu. Warto też zajrzeć do Muzeum Mimary, w którym znajduje się licząca 4 tysiące obiektów kolekcja tajemniczego dalmatyńskiego kolekcjonera Ante Topić Mimara.
Choć sezon urlopowy w Chorwacji trwa od kwietnia do końca września nigdzie nie jest powiedziane, że nie mozna tam jechać także zimą. Z racji śródziemnomorskiego klimatu mieszkańcy tej części Europy nie zmagają się z wielkimi śnieżycami i nagłymi załamaniami pogody. Jest wietrznie i wilgotno, ale temperatura praktycznie nie spada poniżej zera. Takie warunki panują przy samej linii brzegowej. Im dalej w głąb lądu i bliżej gór opady przybierają postać śniegu, bywa też, że chwyci mróz.
 - Moim ulubionym miejscem w chorwackich górach jest masyw Velebit - opowiada gość Czwórki. - Nie wymaga on szczególnych umiejętności wspinaczkowych. I roztacza się tam piękny widok, na góry i na morze.
Velebit ciągnie się wzdłuż wybrzeża adriatyckiego przez prawie 150 km - od przełęczy Vratnik na północy po ujście rzeki Zrmanja na południu. U podnóża gór mieszczą się popularne wśród turystów letniska Jablanac i Karlobag oraz miasteczko Senj. Można tu znaleźć fascynujące zapadliska, wykroty skalne, niezwykłe krasowe wąwozy i jaskinie. Jednak największe wrażenie robią na turystach kotły śnieżne i krasowe doliny oraz jedna z najgłębszych na świecie jaskiń - Lukinja Jama.
Jak zapewniają zapaleni podróżnicy do Chorwacji warto wybrać się poza sezonem. Jest wtedy taniej, spokojniej i bardziej swojsko. Przekonasz się o tym słuchając nagrania z audycji "4 do 4". Polecamy!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o turystycznych atrakcjach najciekawszych zakątków świata zajrzyj do naszego archiwum > > >
kul

Czytaj także

Przez taniec poznasz naturę Gruzina

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 17:25
Zamiast "dzień dobry" Gruzin przywita Cię słowami "życzę ci zwycięstwa". Czwórka gościła w kraju wojowników, biesiadników, tancerzy i wielbicieli wina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alternatywa dla przedświątecznych porządków

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 17:04
Trzepanie dywanów, odkurzanie porcelany, mycie okien albo krioterapia i off-roadowy rajd, czyli co robić w weekend, żeby nie zwariować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To będzie rok wychodzenia z zadyszki

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 17:45
Z jednej strony szalejące bezrobocie i kryzys. Z drugiej - Nobel dla Unii Europejskiej. To dla wspólnoty był ciężki rok. Najprawdopodobniej nie ostatni.
rozwiń zwiń