Kichającemu nie mówmy "na zdrowie". To nie jest kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 17:30
Czy XXI wiek to dobry czas dla damy i dżentelmena? Z jednej strony obie figury wydają się być bardzo archaiczne, z drugiej zaś nigdzie nie jest napisane, że "nowoczesny" znaczy "niekulturalny".
Audio
  • Czy istnieją jeszcze damy i dżentelmeni?
  • O dobrych manierach i taktownych zachowaniach rozmawiają eksperci i słuchacze Czwórki
  • Michał Piwowarek sprawdza czym jest savoir-vivre

 - Wszystko zaczyna się od "proszę", "dziękuję" i "przepraszam". To słowa filary savoir-vivre'u - mówi Adam Jarczyński z Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety. - Dlatego im wcześniej dzieciaki zaczną ich używać, tym szybciej wejdzie im to w krew. Ważne jest także, żeby wpajać szacunek dla osób starszych i dla kobiet. Jednocześnie pamiętając, że kiedy witamy się z kimś od nas starszym pierwsi mówimy "dzień dobry". Ale z uściskiem dłoni czekamy, aż ta osoba pierwsza wyciągnie do nas rekę.
Pochodzące z francuskiego określenie "savoir-vivre" oznacza "znajomość zycia" i dotyczy ogłady, dobrych manier, znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich oraz reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie.
 - Odrodzenie savoir vivre'u można zauważyć teraz u licealistów - twierdzi dr Stanisław Krajski z Akademii Dobrych Manier. - Młodzi ludzie zaczynają doceniać elegancki ubiór i to, że noszenie krawata i marynarki nadaje im pewną powagę .
Należy jednak pamiętać, że ludzie młodzi mają własną etykietę i zbiór własnych zachowań. A najlepszy dowód to gromkie i szczere "siema", które pojawiło się w miejscu głebokich, dostojnych ukłonów. Więcej o etykiecie i dobrych manierach dowiesz się słuchając materiałów reporterskich i dyskusji w programie "4 do 4".

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka POLSKA
Czytaj także

Sesja zakłóca życie studenta

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:00
Nie wierzycie? Posłuchajcie nagrania audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Człowiek ma sport zakodowany w genach"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 17:11
Wielu z nas, z początkiem roku postanowiło "zadbać o kondycję fizyczną", albo po prostu "schudnąć". Niestety jednak już niewielu potrafiło w tym postanowieniu wytrwać dwa tygodnie, o reszcie roku nawet nie wspominając. Jak dobrze zacząć, by udało nam się dotrzymać słowa danego samemu sobie?
rozwiń zwiń