Plaga zwolnień z wf-u

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:40
30% dzieci ma nadwagę, a co piąty uczeń podstawówki lub gimnazjum i co trzeci licealista jest zwolniony z wf-u. Brak ruchu staje się normą.
Audio
  • Dlaczego uczniowie nie lubią wf-u? (4do 4/ Czwórka).
Plaga zwolnień z wf-u
Foto: Glow Images/East News

- Mamy podejrzenia, że cześć zwolnień mogłaby nie zostać wypisana - mówi Minister Sportu i Turystyki, Joanna Mucha.

Według Minister i Centrum Edukacji Obywatelskiej wychowanie fizyczne w szkole może być atrakcyjne.
- Problem zwolnień wynika przede wszystkim z nieatrakcyjności zajęć wychowania fizycznego. Znam liceum warszawskie w którym po zmianie programu liczba zwolnień zmalała z 70% do 5-7%. Zaproponowano uczniom wybór zajęć, a wśród propozycji była jazda na rolkach, rowerze, nordic walking - mówi dr Tadeusz Staniszewski z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Według gości Krzysztofa Grzybowskiego dużo zależy od nauczycieli i szkoły.
- Bardzo istotna jest kwestia organizacji pracy szkoły. Intencja by wreszcie coś zmienić jest dobra, ale jej skuteczność będzie sprawdzona za kilka lat - twierdzi Jerzy Zieliński, Dziekan Wyższej Szkoły Trenerów Sportowych.
Problemem jest to, że wielu uczniów wstydzi się swojej niesprawności. Tego, że nie są w stanie pewnych poleceń wykonać, a podejście nauczycieli często pozostawia wiele do życzenia.
- Dla wielu uczniów wychowanie fizyczne jest elementem systemu nakazowo-represyjnego. I właśnie od niego próbują uciekać - zauważa dr Tadeusz Staniszewski.
Zmiany są nie zawsze zależne od możliwości finansowych szkół. Decydujące znaczenie mają nauczyciele oraz program zajęć, który proponują podopiecznym.

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja SPORT
Czytaj także

"W polskim sporcie panuje potężny zastój"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 06:00
Niewielka liczba medali przywiezionych przez reprezentantów Polski z Londynu wywołała dyskusję o kondycji polskiego sportu. Brakuje pieniędzy? A może po prostu nie wiemy, jak wychowywać przyszłych olimpijczyków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy sport to zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 22:22
Jak trenować mądrze i nie dopuścić do efektu przetrenowania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mucha: z aktywnością fizyczną naszych dzieci jest słabo

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:07
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało kilka programów, które mają zachęcać uczniów do aktywności na lekcjach wychowania fizycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na rower nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 12:30
Podobno na naukę jazdy na rowerze nigdy nie jest za późno, bo wystarczy, że raz ruszysz z miejsca i już nigdy nie zapomnisz tej umiejętności.
rozwiń zwiń