"W polskim sporcie panuje potężny zastój"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 06:00
Niewielka liczba medali przywiezionych przez reprezentantów Polski z Londynu wywołała dyskusję o kondycji polskiego sportu. Brakuje pieniędzy? A może po prostu nie wiemy, jak wychowywać przyszłych olimpijczyków?
Audio
  • Rozmowa z Henrykiem Urbasiem i Marcinem Kuriatą
  • Co o kondycji polskiego sportu sądzą słuchacze Czwórki?
  • Sport po igrzyskach - materiał Karoliny Mózgowiec

Ostatnie miesiące to pasmo sportowych rozczarowań. Po wpadkach m.in. naszych piłkarzy oczywiście zawrzało, a komentatorzy sportowi sypali receptami na naprawę sytuacji.

Zdaniem ekspertów jednak kondycja polskiego sportu się nie pogarsza – ona wciąż jest tak samo zła. – Wydaje mi się, że gdzieś po drodze nastąpił potężny zastój – tłumaczy w Czwórce Henryk Urbaś, rzecznik PKOL. – Pada sformułowanie, że tegoroczny wynik polskich olimpijczyków był zły. Ależ on był taki sam jak cztery czy osiem lat temu. Wszyscy wolelibyśmy, by medali było więcej, nikt nie jest zadowolony z takiego wyniku.

Według Marcina Kuriaty z Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na taki stan rzeczy składa się wiele czynników. – Myślę, że to naturalna kolej rzeczy: jeśli dzieci zaczynają uprawiać sport, a potem są odpowiednio prowadzone i chcą osiągać dobre wyniki, to zdobędą poziom profesjonalny. Na szczęście w sporcie amatorskim, czyli rekreacyjnym zdecydowanie widać wzmożoną aktywność.

Minister sportu, Joanna Mucha, by zmienić sytuację, chce zmienić sposób finansowania polskiego sportu. Większy nacisk ma zostać położony na tzw. sport powszechny i wybrane, strategiczne dyscypliny. Na pierwszy ogień idzie program upowszechnienia siatkówki, na który ministerstwo chce przeznaczyć aż 28 mln zł. Dzięki temu w 128 szkołach zaczynają działać siatkarskie ośrodki szkolne. Dowiedz się więcej słuchając rozmowy z gośćmi Krzysztofa Grzybowskiego w audycji "4 do 4" i pozostałych plików dźwiękowych załączonych do materiału.

Czytaj także

Kolekcjonerzy blachy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 16:10
Za wymarzoną tablicę są w stanie zapłacić nawet siedem stów. 29 września spotkają się w Warszawie na Ogólnopolskim Zlocie Kolekcjonerów Tablic Rejestracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barwy kampanii społecznej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 11:00
Kampanie społeczne powinny zmuszać do myślenia, niekoniecznie zaś muszą szokować i słono kosztować. Jak samemu przygotować taką akcję radzą fachowcy z Creative Studio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet 1500 złotych na podręczniki!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 16:30
Przed nami wrzesień i pogoń za szkolną wyprawką. Sprawdziliśmy, jakie kwoty rodzicie wydają na przygotowanie dzieci do szkoły.
rozwiń zwiń