W Białowieży poczujesz historię sprzed ponad 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 11:30
Białowieża jest miejscem, gdzie można nie tylko nabrać energii witalnej, ale również przenieść się w czasie. Na tym terenie do dziś odczuwalna jest atmosfera czasów za panowania Cara Mikołaja II, który chętnie przyjeżdżał do Białowieży polować na żubry.
Audio
  • W Białowieży poczujesz historię sprzed ponad 100 lat (Czwórka/4 do 4)
W Białowieży poczujesz historię sprzed ponad 100 lat
Foto: Glow Images/East News

- W Białowieży każdy znajdzie swoje miejsce i "święty spokój” - zapewnia Dorota Chojnowska, dziennikarka, podróżniczka i współtwórczyni strony internetowej "Ale świat jest piękny”. - Mieszczuch, który po prostu chce odpocząć w drewnianej chacie w sąsiedztwie lasu, na pewno zmieni swój codzienny krajobraz betonowych budynków. Wszystko dlatego, że Białowieża przypomina wioskę białoruską, czy rosyjską. Są tam drewniane domy z okiennicami zdobionymi snycerką. To miejsce gdzie wszędzie unosi się duch cara.

Poznaj z Czwórką najpiękniejsze miejsca na ziemi <<<

W dawnej stacji kolejowej Białowieża Towarowa powstała restauracja. Natomiast w zabytkowej wieży ciśnień goście mogą przenocować w apartamentach. - Wszystko to nawiązuje do czasów, kiedy Car Mikołaj II przyjeżdżał do Białowieży na polowania - mówi podróżniczka i dodaje, że choć tory nie są czynne dla pociągów, to można pojechać na wycieczkę drezyną.

Czytaj także: Pojedź do Białowieży - zobacz i zjedz żubra<<<

Wielu z nas Białowieża kojarzy się szczególnie z jednym gatunkiem zwierząt. Okazuje się, że niewiele brakowało, a byśmy mogli podziwiać go tylko na zdjęciach.

- Ambasadorem tamtejszych terenów jest niewątpliwie żubr - mówi Agata Borucka z działu dydaktycznego warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - Wszyscy wiedzą, że tam jest jego siedlisko, ale nie zawsze tak było. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w latach 20. ubiegłego wieku na świecie zostało zaledwie kilkanaście żubrów. Były to zwierzęta przetrzymywane tylko w ogrodach zoologicznych i hodowlach prywatnych, ponieważ wszystkie, które żyły na wolności zostały wystrzelane. Gdyby nie te pozostałe osobniki, to dziś żubry moglibyśmy, tak jak tura podziwiać tylko w księgach.

Aby dowiedzieć sie więcej o atrakcjach turystycznych Białowieży oraz komu zawdzięczamy powiększenie populacji żubrów w Polsce, zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "4 do 4".

bc/kul

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawex" pokazuje nowe oblicze stolicy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:04
Warszawiacy o tym, co w zmieniającym się mieście jest najciekawsze i najbardziej warte pokazania ludziom z całego świata. Tak w skrócie można opisać "Warszawex", czyli nieszablonowy przewodnik, którego pomysłodawcą jest Sylwek Królak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ateny - wakacyjna Grecja inaczej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 17:08
Grecja to kierunek często wybierany przez Polaków na wakacyjne dwa tygodnie. Benek Vafidis, miłośnik Grecji, poleca wypad na wyspy połączyć z wizytą w Atenach.
rozwiń zwiń