Litwa na wakacje: multikulturowość Wilna

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 08:20
Co warto zobaczyć na Litwie, oprócz zabytków z Wilna? Do zwiedzania tego wyjątkowego kraju w Czwórce zachęcał Romuald Mieczkowski, wilnianin, przewodnik, pisarz, poeta, świetnie znający wszystkie zakamarki tego miasta.
Audio

 

Litwa kojarzy się Polakom głównie z sentymentalnymi wycieczkami do Wilna, a nasi rodacy wciąż mają "z tyłu głowy" przeświadczenie, że to miasto kiedyś było nasze. – Jest to popularny sposób myślenia, zważywszy na naszą wspólną historię – opowiada Mieczkowskia. – Ci wilnianie "starej daty" są już jednak rzadkością, teraz to miasto zamieszkują ich dzieci i wnuki, które zgłębiają wiedzę o historii swojego miasta i kraju w sposób nowoczesny.

Zdanie Mieczkowskiego jednak rzetelne poznawanie Wilna i Litwy to wcale nie jest prosta sprawa. – Ten rejon świata ma bowiem bardzo trudną, powikłaną historię – tłumaczy gość Czwórki. – Żeby ją zgłębić należy zastosować skuteczny klucz.

Jednym z kluczy może być… literatura. – Można próbować poznać Wilno za sprawą Mickiewicza, Słowackiego i wielu innych – mówi Mieczkowski.

Wilno jest przecież miastem multikulturowym. – Dziś Litwini stanowią tam jedynie 50 proc.  mieszkańców. – Spotkamy tam także Polaków, Rosjan, Tatarów. A obok świątyń katolickich zobaczyć można nieliczne już dziś synagogi, a nawet bożnicę karaimską.

Wilno to miasto rzeczywiście wspaniałe, ale oprócz niego warto zobaczyć też inne zabytki tego kraju. Jakie? Posłuchaj całej rozmowy ze studia Czwórki, w audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Radio Znad Wilii nadaje już 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
- Życzymy sobie, żeby słuchały nas 3 miliony, bo tyle jest mieszkańców na Litwie - mówiła w Czwórce Renata Widtmann, redaktorka polskiego radia nadającego z Wilna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem przez Islandię

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 14:00
2,5 tysiąca kilometrów na jednośladzie to wyzwanie jakie stawia przed sobą Piotr Mitko. Celem jego wyprawy jest pomoc podopiecznemu Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nielegalne pamiątki z wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:22
Lecisz na wakacje do Afryki? Pamiętaj, że nie wszystko, co kupisz albo choćby znajdziesz na plaży i uznasz za świetną "pamiątkę” będziesz mógł stamtąd wywieźć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etyka w biznesie: kapitalizm, korporacje, wyścig szczurów?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 08:20
– Biznes, działający na dłuższą metę musi być etyczny – twierdzi Marek Sejp, dyrektor generalny Auchan. – W przeciwnym razie klienci nie będą chcieli z niego korzystać.
rozwiń zwiń