Tropem najśmieszniejszego Mongoła

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 12:00
Mongolia to ogromne rzeki, wielobarwne stepy i niezwykłe Ułan Bator. – Zabytki mają to do siebie, że stają się ruinami – tłumaczy Bilguun Ariunbaatar. – A Matka Natura dba o swoje, więc przyroda jest nietknięta, i to jest w tym kraju najfajniejsze.
Audio
  • Najpiękniejsze zakątki Mongolii - rozmowa z Bilguunem Ariunbaatarem

Mongolia kojarzy się Polakom głównie ze stepami, a to nie do końca prawda. – To kraj bardzo zróżnicowany,  w zależności od regionu. Na zachodzie i północy są więc obszary wielkich jezior. Czasem z jednego brzegu nie widać drugiego! – opowiada Magdalena Szpindler, absolwentka mongolistyki. –  Na wschodzie mamy płaskie stepy, porośnięte wysokimi trawami, a na terenach graniczących z Syberią jest spore zalesienie. Na południu jest także wielka pustynia Gobi.

Zdaniem Bilguuna Ariunbaatara, najbardziej znanego przedstawiciela tego kraju w Polsce, większość turystów kieruje się na północ. – Są tam bardziej żyzne niż na południu ziemie, ogromne rzeki – wymienia gość Czwórki.

Zresztą sam Bilguun Ariunbaatar często na urlop wybiera właśnie północne rejony Mongolii. Ostatnio w rodzinne strony wyruszył rok temu. – Stamtąd pochodzi mój dziadek – zwierza się gość Czwórki. – Uwielbiam "dryfować" po tamtejszej rzece. Leżąc na wodzie można zasnąć i obudzić się parę kilometrów dalej.

Mongolia ewoluuje i z roku na rok się zmienia. – Największe zmiany zachodzą w Ułan Bator, czyli w stolicy – opowiada Ariunbaatar. – To miasto bardzo prężnie się rozwija.

Dlaczego warto odwiedzić Ułan Bator? Które regiony Mongolii są najpiękniejsze i dlaczego? Posłuchaj nagrania rozmowy z audycji "4 do 4", albo zobacz Bilguuna Ariunbaatara w studu Czwórki.

(kd)

Czytaj także

Backpacking, czyli tanie podróżowanie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 20:50
Praktyczne porady tuż przed długim majowym weekendem. Dowiedz sie, wszystkiego, co powinieneś, zanim wyruszysz w podróż
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wiesz, co zrobić z psem w wakacje? Zabierz go ze sobą!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 15:54
Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Zanim wyjedziesz zastanów się, co zrobić ze swoim zwierzakiem. Najgorszym wyjściem jest porzucenie psa bądź przywiązanie go do drzewa w lesie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż na wschód. Cel: Gruzja

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 15:41
Gruzja to kraj morza i gór, bakłażana na 1001 sposobów, najdłuższych toastów i przepięknych tańców mówiących o charakterze narodu. Krzysiek Grzybowski, Kasia Tarnopolska i ich gość przekonują w Czwórce dlaczego warto się tam wybrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa na wakacje: multikulturowość Wilna

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 08:20
Co warto zobaczyć na Litwie, oprócz zabytków z Wilna? Do zwiedzania tego wyjątkowego kraju w Czwórce zachęcał Romuald Mieczkowski, wilnianin, przewodnik, pisarz, poeta, świetnie znający wszystkie zakamarki tego miasta.
rozwiń zwiń