"Diva". Tragedia Żydów w teatrze jednej aktorki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 14:00
– Myślę, że to przedstawienie będę mogła grać do końca życia – mówiła Wioleta Komar o monodramie "Diva", który już od 6 lat zachwyca widzów na całym świecie.
Audio
  • Wioleta Komar opowiada o swoim monodramie "Diva" (W to mi graj/Czwórka)
Fragment plakatu promującego wystawienie Divy na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie
Fragment plakatu promującego wystawienie "Divy" na deskach Teatru Żydowskiego w WarszawieFoto: materiały prasowe

"Diva" to historia żydowskiej śpiewaczki operowej Nory Sedler, do której wskutek pewnego zdarzenia powracają wspomnienia wojennego czasu spędzonego w Litzmannstadt Getto w Łodzi. Tekst spektaklu, wielokrotnie nagrodzonego (m.in. na słynnym festiwalu United Solo w USA), to debiut dramaturgiczny młodej autorki Magdaleny Gauer.

Wioleta Komar, absolwentka m.in. wiedzy o teatrze, swoją aktorską drogę zaczynała od monodramu, co jest bardzo nietypowe dla tego zawodu. A sam teatr pojawił się na jej drodze, gdy przyjechała do Słupska studiować... resocjalizację.

W Czwórce aktorka opowiadała także o graniu w monodramach i o tym, jak radzi sobie z rolą śpiewaczki operowej. Tłumaczyła też, dlaczego od teatru jednego aktora gorszy jest tylko teatr jednej aktorki.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzenie: Michał Piwowarek

Gość: Wioleta Komar (aktorka)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 21.00

mc/kul

Czytaj także

Damian Aleksander. Został upiorem zamiast pilotem śmigłowca

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 11:35
- Mimo że tak wiele razy grałem ten spektakl, że tak wiele razy spotkałem się z koleżankami scenicznymi, to nadal czuję wyzwanie, nadal mam dużą chęć do grania tej roli - mówi Damian Aleksander o swojej kreacji upiora, w musicalu "Upiór w operze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie z neonem. Spektakl z dźwigiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 10:00
– Ten projekt jest naznaczony przemijaniem. Jest smutny. Ale może ja sam jestem smutny – mówił Stefan Kornacki, organizator nietypowych miejskich przedstawień.
rozwiń zwiń