Kacper Nowak. Polak, który gra dla królów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 12:05
Jest laureatem prestiżowego konkursu im. Johannesa Brahmsa w Austrii, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie I-Solisti- Ottoboni w Belgii, a do tego koncertował przed belgijską rodziną królewską oraz władzami Holandii i Korei Południowej.
Audio
  • Wiolonczelista Kacper Nowak o swoich sukcesach i podejściu do muzyki (Czwórka/W to mi graj)
Kacper Nowak
Kacper Nowak Foto: Michel Cooreman/press/musicchapel.org/

Kacper Nowak zaczął grać na wiolonczeli w wieku ośmiu lat. Kiedy miał 15 lat, przeprowadził się do Brukseli, tam w Konserwatorium Królewskim uzyskał tytuł magistra z najwyższym wyróżnieniem. Obecnie studiuje w prestiżowej Queen Elisabeth Music Chapel i dużo koncertuje.

- Był taki jeden okres, kiedy miałem sześć koncertów w tygodniu z różnym repertuarem. Zdarzało się tak, że przychodziłem po koncercie o godz. 23., jadłem coś na szybko i wracałem do ćwiczenia. Grałem do 5-6. rano, wstawałem ok. 8. czy 9., a potem miałem kolejny koncert - wspomina muzyk.

Kacper Nowak przyznaje też, że jego przepis na sukces to bycie sobą na scenie. - Kiedy gra się muzykę klasyczną, trzeba mieć do niej szacunek, przestrzegać tego, co jest napisane w nutach. Ale bardzo ważny jest własny, czysty instynkt, gra odzwierciedla to, jakim się jest człowiekiem - wyjaśnia.

W audycji zdradza też, jak wyglądało jego spotkanie z królami i królowymi europejskich krajów.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzenie: Michał Piwowarek

Przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Kacper Nowak (wiolonczelista)

Data emisji: 24.02.2016

Godzina emisji: 21.00

mg/pj

Czytaj także

Kaja Mianowana: młodziutka diva operowa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 10:30
Edyta Górniak dysponuje głosem o 3-oktawowej skali, głos Justyny Steczkowskiej ma 4 oktawy. Podobną skalą może się pochwalić 25-letnia sopranistka koloraturowa Kaja Mianowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin był z UW". Uczelnia zaprasza na koncerty

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 13:35
W tym roku Konkurs Chopinowski cieszył się rekordowym zainteresowaniem na całym świecie. Fani genialnego kompozytora mają kolejną okazję do posłuchania jego muzyki na żywo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chóralny Białoszewski z Nigerii i Urugwaju

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 12:00
Utwór Jakuba Neske do wiersza "Mironczarnia" Mirona Białoszewskiego zinterpretowany zostanie przez blisko 300 śpiewaków z całego świata, którzy w większości nigdy się nie spotkali. O projekcie wirtualnego chóru opowiadał kompozytor.
rozwiń zwiń