X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wyzwolenie". Anna Augustynowicz czyta Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 13:00
- Każdy czas daje dla "Wyzwolenia" inne rozwiązania. Po raz pierwszy zrobiłam to przedstawienie w 2003 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Teraz, w Teatrze Polskim w Warszawie, patrzę na ten tekst przez pryzmat trzech pokoleń Polaków - opowiada reżyserka Anna Augustynowicz. 
Audio
  • Anna Augustynowicz opowiada o swojej interpretacji "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego i nowym spektaklu w Teatrze Polskim w Warszawie (W to mi graj/Czwórka)
Próba Wyzwolenia w Teatrze Polskim w Warszawie. Na zdjęciu reżyserka Anna Augustynowicz i aktorzy Teatru Polskiego
Próba "Wyzwolenia" w Teatrze Polskim w Warszawie. Na zdjęciu reżyserka Anna Augustynowicz i aktorzy Teatru PolskiegoFoto: Kasia Chmura/Teatr Polski

Dla zrozumienia sztuki Wyspiańskiego ważny jest nie tylko kontekst historyczny, w którym dramat ten powstał, ale także czas, w którym wprowadza się go ponownie na scenę. - Problem wolności jest tym, co z człowieka czyni istotę dramatyczną. W przypadku rozumienia tego pojęcia przez Wyspiańskiego dotyczy to odrzucenia w sobie maski. - wyjaśnia gość Czwórki.

Przedstawienie ma formę przejścia przez pewien proces, która pozostanie niepełna bez udziału widzów Anna Augustynowicz

Premiera sztuki odbędzie się w Teatrze Polskim 29 stycznia - w 150. rocznicę urodzin autora i 106. rocznicę powstania stołecznej sceny. Na scenie wystąpią m.in. Grzegorz Falkowski, Jerzy Trela i Marcin Bubółka. - Mam bardzo otwarty zespół, który razem ze mną zaangażował się w czytanie Wyspiańskiego - opowiada reżyserka. - To są aktorzy, którzy rzeczywiście mają potrzebę wychodzenia na scenę w ważnej sprawie - podkreśla Augustynowicz.

Czy wyzwolenie od masek jest możliwe? Czy państwo jest przestrzenią wolności, czy też zniewolenia? Czy sztuka może obnażać kłamstwa i fałsze codzienności? Jaką rolę w "Wyzwoleniu" odgrywa publiczność? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji rozmawiamy także z reżyserem Sebastianem Chondrokostasem i aktorką Alicją Pietruszką o sztuce Marshy Norman "Branoc, Mamo", która ma premierę w Teatrze Miejskim w Lesznie >>>

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Anna Augustynowicz (reżyserka)

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 12.15

kul/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spektakl "Miny polskie". "Polacy w ogóle się nie zmieniają"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:00
- Najbardziej interesujące w tej produkcji jest to, że my, naród, Polacy, nic się nie zmieniamy. Mija 100, 200, 300 lat, a my jesteśmy wciąż tacy sami - mówi Maksymilian Rogacki o spektaklu "Miny polskie". Aktor gra w nim rolę Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulina Wilk: w Big Book Cafe pokazujemy, że literatura jest nie tylko do czytania

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 15:20
- Działamy w kameralnym świecie, więc zanim rozpoczęliśmy współpracę z pisarzami, zanim przekonaliśmy do siebie fanów literatury, musieliśmy zdobyć ich zaufanie. Udało nam się to m.in. dzięki autorskiemu programowi - mówi Paulina Wilk z fundacji "Kultura nie boli".
rozwiń zwiń