"Wyzwolenie". Anna Augustynowicz czyta Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 13:00
- Każdy czas daje dla "Wyzwolenia" inne rozwiązania. Po raz pierwszy zrobiłam to przedstawienie w 2003 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Teraz, w Teatrze Polskim w Warszawie, patrzę na ten tekst przez pryzmat trzech pokoleń Polaków - opowiada reżyserka Anna Augustynowicz. 
Audio
  • Anna Augustynowicz opowiada o swojej interpretacji "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego i nowym spektaklu w Teatrze Polskim w Warszawie (W to mi graj/Czwórka)
Próba Wyzwolenia w Teatrze Polskim w Warszawie. Na zdjęciu reżyserka Anna Augustynowicz i aktorzy Teatru Polskiego
Próba "Wyzwolenia" w Teatrze Polskim w Warszawie. Na zdjęciu reżyserka Anna Augustynowicz i aktorzy Teatru PolskiegoFoto: Kasia Chmura/Teatr Polski

Dla zrozumienia sztuki Wyspiańskiego ważny jest nie tylko kontekst historyczny, w którym dramat ten powstał, ale także czas, w którym wprowadza się go ponownie na scenę. - Problem wolności jest tym, co z człowieka czyni istotę dramatyczną. W przypadku rozumienia tego pojęcia przez Wyspiańskiego dotyczy to odrzucenia w sobie maski. - wyjaśnia gość Czwórki.

Przedstawienie ma formę przejścia przez pewien proces, która pozostanie niepełna bez udziału widzów Anna Augustynowicz

Premiera sztuki odbędzie się w Teatrze Polskim 29 stycznia - w 150. rocznicę urodzin autora i 106. rocznicę powstania stołecznej sceny. Na scenie wystąpią m.in. Grzegorz Falkowski, Jerzy Trela i Marcin Bubółka. - Mam bardzo otwarty zespół, który razem ze mną zaangażował się w czytanie Wyspiańskiego - opowiada reżyserka. - To są aktorzy, którzy rzeczywiście mają potrzebę wychodzenia na scenę w ważnej sprawie - podkreśla Augustynowicz.

Czy wyzwolenie od masek jest możliwe? Czy państwo jest przestrzenią wolności, czy też zniewolenia? Czy sztuka może obnażać kłamstwa i fałsze codzienności? Jaką rolę w "Wyzwoleniu" odgrywa publiczność? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji rozmawiamy także z reżyserem Sebastianem Chondrokostasem i aktorką Alicją Pietruszką o sztuce Marshy Norman "Branoc, Mamo", która ma premierę w Teatrze Miejskim w Lesznie >>>

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Anna Augustynowicz (reżyserka)

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 12.15

kul/pg

Czytaj także

Spektakl "Miny polskie". "Polacy w ogóle się nie zmieniają"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:00
- Najbardziej interesujące w tej produkcji jest to, że my, naród, Polacy, nic się nie zmieniamy. Mija 100, 200, 300 lat, a my jesteśmy wciąż tacy sami - mówi Maksymilian Rogacki o spektaklu "Miny polskie". Aktor gra w nim rolę Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Wilk: w Big Book Cafe pokazujemy, że literatura jest nie tylko do czytania

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 15:20
- Działamy w kameralnym świecie, więc zanim rozpoczęliśmy współpracę z pisarzami, zanim przekonaliśmy do siebie fanów literatury, musieliśmy zdobyć ich zaufanie. Udało nam się to m.in. dzięki autorskiemu programowi - mówi Paulina Wilk z fundacji "Kultura nie boli".
rozwiń zwiń