Spektakl "Miny polskie". "Polacy w ogóle się nie zmieniają"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:00
- Najbardziej interesujące w tej produkcji jest to, że my, naród, Polacy, nic się nie zmieniamy. Mija 100, 200, 300 lat, a my jesteśmy wciąż tacy sami - mówi Maksymilian Rogacki o spektaklu "Miny polskie". Aktor gra w nim rolę Wyspiańskiego.
Audio
  • Aktor Maksymilian Rogacki zaprasza na spektakl "Miny polskie" (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fotorince

Czytaj także
turnau hardej 1200.jpg
Grzegorz Turnau: "Krawiec Niteczka" to muzyka wędrowna

"Miny polskie" to najnowsze przedstawienie Teatru Polskiego w Warszawie - swoją premierę będzie miało 29 stycznia. Spektakl oparty jest o klasykę polskiej literatury i pokazuje nasze narodowe wady i zalety oraz schematy, według których funkcjonujemy od setek lat.

- Jesteśmy zakorzenieni w tej literaturze, w tych słowach, jak mówi reżyser Mikołaj Grabowski, w tych minach, czy to Gombrowicza, czy Wyspiańskiego - mówi Maksymilian Rogacki.

Scenariusz powstał w oparciu o "Mimiki" Wojciecha Bogusławskiego, "Opis obyczajów za panowania Augusta III" Jędrzeja Kitowicza, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Wyzwolenie" i "Legion" Stanisława Wyspiańskiego, "Ferdydurke", "Operetkę", "Ślub" i "Dzienniki" Witolda Gombrowicza.


Czytaj także
Daria Widawska 1200.jpg
Daria Widawska: moje ciało należy do mnie po godzinach pracy

O czym Gombrowicz rozmawia z Wyspiańskim i Bogusławskim? Jakich znanych aktorów zobaczymy na scenie Teatru Polskiego? Posłuchajcie nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Maksymilian Rogacki (aktor)

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 11.05

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zew Cthulhu". Mitologia i strach na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:37
- Amerykański pisarz Howard Phillips Lovecraft uważał, że w słowie "cthulhu" aparat ludzkiej mowy nie jest w stanie wymówić tych zgłosek razem. Tylko wielcy przedwieczni mogą właściwie te nazwę wypowiedzieć - mówi aktorka Dominika Biernat, która z Michałem Piwowarkiem rozmawia o spektaklu "Zew Cthulhu" w reżyserii Michała Borczucha. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczytajmy się w Wyspiańskim! Młodzi interpretują "Wesele"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:00
Większość z nas zna "Wesele" Wyspiańskiego chociażby z kanonu szkolnych lektur. Czy zastanawialiście się, w którą z jego postaci chcielibyście się wcielić na teatralnych deskach? Niektórym aktorom młodego pokolenia to zadanie udało się już zrealizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobry teatr? "Musi być otwarty na kontakt z widzem"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 16:00
- W teatrze współczesnym najbardziej przeszkadza mi sam teatr, który jest sztampą, rutyną, konwencją. I nudą - opowiada Piotr Gruszczyński, krytyk, dramaturg i organizator cyklu wykładów "Jak teatr przestaje być teatrem, żeby teatrem pozostać". 
rozwiń zwiń