"To jest mocne i głębokie". O dyplomie studentów warszawskiej Filmówki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 15:00
Niezgoda na zastaną rzeczywistość i walka o ideały dotyczą każdego pokolenia. Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej sięgnęli do historii muzyki i na nowo zinterpretowali utwory, które były wyrazem buntu muzyków sprzed ponad 30 lat. 
Warszawska Szkoła Filmowa - obsada spektaklu Granice
Warszawska Szkoła Filmowa - obsada spektaklu "Granice"Foto: Natalia Pośnik @posniq

Posłuchaj
09:26 CZWÓRKA Najlepszy dzien tygodnia - spektakl 12.11.2021.mp3 O spektaklu "Granice" opowiada reżyserka Magdalena Kizinkiewicz (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Granice to nie jest spektakl mój, tylko ich. Mam nadzieję, że w żaden sposób nie narzuciłam im swojego puntu widzenia. Że piosenkach, na których się wychowałam, odnaleźli własne dusze Magdalena Kizinkiewicz

W spektaklu "Granice" studentki i studenci, używając słów poprzedniej generacji, roztaczają przed widzami obraz własnego świata pełnego trudów, bólów i frustracji, ale także radości i miłości. - Historia zatoczyła koło i ostatnie, pełne niepokoju lata, znów doprowadziły do poczucia "braku oddechu". Teksty Kultu, Rezerwatu, Maanamu, Republiki znów stały się bardzo aktualne. Młode pokolenie zobaczyło w nich siebie - opowiada reżyserka Magdalena Kizinkiewicz. - Tytułowe "Granice" to metafora, bo przecież odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej, to nie ma już granic. Nam chodzi o te granice, których my nie umiemy stawiać innym i o te, których nie wolno nam przekraczać.

Zobacz także:


Posłuchaj
Teatr_Tarnow_Basen_1200.jpg
40 lat w jednym spektaklu. Polsko-słowacka opowieść o dorastaniu

"Granice" bazują na starych, polskich piosenkach, które wraz z twórcami spektaklu zaaranżował pianista i klawiszowiec Konrad Wantrych. - Utwory zachowały swoją linię melodyczną, ale zostały dopasowane do każdego studenta - opowiada gość Czwórki. - Najpierw pracowaliśmy nad tekstem i na podstawie tego, co każdy z aktorów chciał powiedzieć, jaką emocję przedstawić, Konrad przygotowywał aranże.  

Spektakl będzie można oglądać w warszawskim kinie Elektronik - od 12 do 14 listopada 2021 roku.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Magdalena Kizinkiewicz (reżyserka spektaklu)

Data emisji: 12.11.2021

Godzina emisji: 8.14

kul

Czytaj także

"Chciałem być" - opowieść o Krzysztofie Krawczyku

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 14:30
"Chciałem być" nie będzie biografią artysty. To komedia, która prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera Michała Siegoczyńskiego na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tu zobaczysz przyszłość polskiego teatru. Nadchodzi 39. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:00
39 lat temu aktor i reżyser Jan Machulski stworzył nową przestrzeń dla studentów aktorstwa. Na Festiwalu Szkół Teatralnych karierę rozpoczęli m.in. Kinga Preis, Michał Żebrowski oraz Borys Szyc. W tym roku publiczność zobaczy 14 dyplomowych spektakli. 
rozwiń zwiń