Międzynarodowy Dzień Pizzy. To danie na śniadanie, obiad i imprezę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 12:30
Smakosze twierdzą, że z pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się doskonały skład i wyśmienite kawałki. - To danie uniwersalne i uzależniające. Jak się zacznie, trudno skończyć - śmieje się Francesco Pisani.
Audio
  • Jak zrobić pinsę na śniadanie i pizzę "po studencku" (Sobotologia/czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Placki z ziołami i serem pojawiły się już w czasach starożytnych, ale pizza popularność zdobyła dopiero w XIX wieku, za sprawą króla Ferdynanda II Burbona, który rozsmakował się w tym daniu przy okazji wizyty w Neapolu. Dziś pizza znana jest na całym świecie - w wielu smakach i odmianach. - Pinsa - w odróżnieniu od pizzy - jest robiona z trzech rodzajów mąki: sojowej, ryżowej i pszennej. Ciasto na pinsę musi odczekać mniej więcej 3 dni zanim trafi do pieca - tłumaczy projektant smaku Francesco Pisani i zdradza, jaki jest sekret udanego ciasta.

Francesco Pisani  i Patryk Kuniszewicz Francesco Pisani i Patryk Kuniszewicz

Jeśli chodzi o nasz gust, to z badań wynika, że Polacy najbardziej lubią pizzę pepperoni, capricciosę i hawajską, koniecznie z dodatkową szynką, cebulą czy pieczarkami. A to wszystko polane sosem czosnkowym.

W audycji także Oliwia Olczyk i Piotr Konopski podpowiadają, jak zrobić pizzę "po studencku", czyli bez piekarnika.


Tradycyjna pinsa Tradycyjna pinsa

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

Taste Atlas - przewodnik po lokalnych przysmakach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 11:50
Co oprócz shushi i ramenu jedzą Japończycy? Jakie jest najpopularniejsze danie w Kenii i gdzie w Polsce można zjeść najlepsze zapiekanki? Chorwacki dziennikarz Matija Babic zebrał wiedzę na temat lokalnych przysmaków z całego świata i podzielił się nią z internautami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Street food - jedzenie z ulicy, które stało się "fancy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 14:30
Od klasycznego hamburgera, przez chaczapuri, kebab, falafel, aż po zupę pho i ramen - przepisy na street food z całego świata są już zebrane w jednym miejscu.
rozwiń zwiń